štvrtok, 04 máj 2017 14:11

Neseď doma a „Hybaj hrabať“ Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Neseď doma a „Hybaj hrabať“ Neseď doma a „Hybaj hrabať“

S projektom Hybaj hrabať prišlo minulý rok občianske združenie Premena – Spolupráca v Turci. Združenie nadviazalo spoluprácu a ponúklo pomoc SNM v Martine so zveľadením záhrady. Cieľom je obnova a skultivovanie bývalej botanickej záhrady pri Slovenskom národnom múzeu, vytvoriť príjemnú oddychovú zónu a dostať ju opäť do povedomia ľudí.

Minulý rok táto akcia ľudí oslovila, mala veľký úspech a zorganizovali sa tri brigády, na ktorých sa podarilo urobiť kus skvelej práce. Tento rok sa pokračuje jarnými brigádami, ktoré sú naplánované na 6.5. a 13.5.2017 od 11:00 do 16:00 hod., samozrejme čas ukončenia bude závisieť aj od počasia a momentálnej nálady. Keďže záhrada je kultúrnou pamiatkou, rovnako ako samotné múzeum, táto úprava prebehne bez väčších zásahov, ktoré by museli byť schválené Pamiatkovým úradom. V rámci týchto limitov je v pláne ju očistiť, pohrabať lístie, ošetriť drevinu a podobne.

 

 

Pre dobrovoľníkov bude zabezpečená aj strava a dobrá hudba

 

Vítané sú rovnako rodiny s deťmi, keďže bude vytvorený priestor, kde sa môžu realizovať aj tí najmenší účastníci. Rodičia ich môžu zveriť do rúk skupine dobrovoľníkov, priamo na to určených. Organizátor zabezpečí aj náradie, no vzhľadom na ťažko odhadnuteľný počet účastníkov nebude na škodu, doniesť si vlastné náradie, hrable, prípadne motyku. Bude sa pokračovať aj v obnove lavičiek a mali by pribudnúť nové. Minulý rok sa pohrabané lístie dávalo do kontajnerov, ktoré sa odvážali, ale tento rok je ambícia skompostovať toto lístie priamo v záhrade. Z toho dôvodu bude potrebné vybudovať miesto na tento účel.

 

 

Sled týchto brigád na skrášlenie parku bude pokračovať v máji alebo v júni

 

Existuje záujem obnoviť aj vodný systém tejto záhrady, čiže jazierko a fontánu, a ak pôjde všetko podľa plánu, na jeseň by sa táto obnova mala zrealizovať. Občianske združenie Premena – Spolupráca v Turci, ktoré oficiálne vzniklo v roku 2013, v priebehu niekoľkých týždňov otvorí svoju kanceláriu, ktorá bude slúžiť verejnosti. Ľudia budú môcť prísť so svojimi nápadmi, návrhmi a riešeniami užitočnými pre naše mesto, a pri ktorých organizácii budú potrebovať podporu. 

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.