pondelok, 11 marec 2013 18:35

Hľadanie stratenej cesty Magna Via v skanzene

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Hľadanie stratenej cesty Magna Via v skanzene Hľadanie stratenej cesty Magna Via v skanzene

Vedeli ste, že Turiec leží na jednej z najvýznamnejších historických trás, starej takmer 500 rokov? Po jej stopách prevedú návštevníkov Múzea slovenskej dediny študenti odboru služby v cestovnom ruchu z Obchodnej akadémie v Martine. Predstavia Vám Magna Viu – Veľkú kráľovsko-cisársku poštovú cestu, vďaka ktorej zažil Turiec jeden zo svojich vzostupov.

Magna Via - Múzeum slovenskej dedinyV nedeľu 17. marca 2013 sa v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny uskutoční podujatie Hľadanie stratenej cesty Magna Via. Tretiaci z Obchodnej akadémie v Martine založili študentskú cestovnú kanceláriu GrandTour, zameranú hlavne na spájanie generácií – dôchodcov a detí. V pripravenom programe oboznámia návštevníkov s historickou poštovou cestou Magna Via, ktorá viedla aj cez Turiec.

Poštová známka ako maskot podujatia

Na vrátnici návštevníkov privíta Poštová známka – maskot podujatia, ktorý návštevníkom rozdá herné plány a stredoškoláci-sprievodcovia ich prevedú cez všetky stanovištia. Na každom z nich budú prichystané úlohy (triedenie listov, pantomíma, otázky zo života na dedine v minulosti...) a pre úspešných riešiteľov bude na konci cesty prichystaná odmena.

S týmto programom sa tretiaci chcú zúčastniť celoslovenskej súťaže „Vitajte v našom regióne“, ktorú organizuje Junior Achievement Slovensko, n. o. Držať palce im teda môžete nielen v nedeľu 17. marca v martinskom skanzene, ale aj 11.apríla 2013, kedy sa rozhodne o víťazoch.

Magna Via spájala Viedeň a dnešné Rumunsko

Magna Via bola Veľká kráľovsko-cisárska poštová cesta, ktorá spájala Viedeň s dnešným Rumunskom. Trasa dlhá tisícku kilometrov prechádzala aj cez náš región. Počiatky Magna Via siahajú do roku 1526, kedy po bitke pri Moháči obsadili osmanské vojská juh i sever Uhorska a na rozkaz panovníka Ferdinanda I. bolo potrebné vybudovať trasu pre prepravu pošty i osôb v bezpečnejšej časti monarchie. Tou bolo i horné Uhorsko, ktorého územie Osmanská ríša neutláčala, a tak sa Veľká kráľovsko-cisárska poštová cesta dobudovala v roku 1558. Polovica trasy poštovej cesty viedla dnešným územím Slovenska a mnohé mestá ako napríklad Hlohovec, Topoľčany, Žabokreky nad Nitrou, Nedožery – Brezany, Prievidza, Žiar nad Hronom, Turčiansky sv. Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš Važec, Lučivná, Hôrka či Levoča, zažili jeden zo svojich vzostupov práve v období využívania Veľkej cesty.

Autor: Milena Kiripolská, kultúrno-propagačná manažérka, SNM Martin

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn