Reklama
pondelok, 22 máj 2017 12:16

Cukrovka – Diabetes mellitus: civilizačná choroba, o ktorej treba hovoriť viac Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Cukrovka – Diabetes mellitus: civilizačná choroba, o ktorej treba hovoriť viac Cukrovka – Diabetes mellitus: civilizačná choroba, o ktorej treba hovoriť viac foto: Dušan Putirka

DIAMART Martin, Novartis Slovakia a Mesto Martin usporiadali VII. konferenciu, ktorá sa konala 28. apríla 2017 v Martine a bola určená pre diabetikov, rodinných príslušníkov a širokú verejnosť. Na kardiovaskulárne zameranej konferencii prednášala MUDr. Lívia Jamrišková, PhD. z Kardiovaskulárneho centra v Martine.

Diabetes mellitus (cukrovka) je ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi, čiže hyperglykémiou, dôsledkom nedostatočnej tvorby alebo nedostatočného účinku inzulínu, hormónu, ktorý znižuje glykémiu. Inzulín sa tvorí v B-bunkách Langerhansových ostrovčekov pankreasu, z ktorých sa v priebehu celého dňa v malých množstvách uvoľňuje do krvi a nárazovo vo väčších množstvách sa uvoľňuje po príjme potravy obsahujúcej cukry. Ak dôjde k zničeniu B-buniek, prestane sa tvoriť inzulín a vzniká cukrovka 1. typu. Ak sa inzulín v B-bunkách tvorí, ale jeho účinok je nedostatočný, vzniká cukrovka 2. typu. U menšieho počtu pacientov vznikajú aj špecifické typy cukrovky, napr. po zničení B-buniek chronickým zápalom pankreasu.

 

Cukrovka patrí medzi najčastejšie a najzávažnejšie choroby modernej civilizácie

 

Cukrovka je celosvetový problém. Len na Slovensku postihuje viac ako 345 500 ľudí a ďalších 70 000 – 100 000 ľudí už cukrovku má, ale o nej nevie. „V samotnom Martine žijú tisíce diabetikov. Diabetické ambulancie sú plné, preto treba o tejto chorobe rozprávať, vzdelávať diabetikov, ale aj širokú verejnosť, o čo sa aktívne už 27. rok snaží aj DIAMART Martin,“ konštatuje PhDr. Andrea Bukovská. To najmenej, čo môžu pre seba ľudia urobiť, je nezanedbávať preventívne prehliadky, prípadne navštíviť osvetové podujatia, na ktorých si môžu dať odmerať hladinu cukru v krvi.

 

 

Samozrejme, treba dodržiavať zdravý životný štýl, predchádzať obezite pohybom a racionálne sa stravovať. Pri včasnom diagnostikovaní cukrovky sa môže diabetik úspešne liečiť liekmi, ktoré už v dnešnej dobe nemajú toľko vedľajších účinkov, ako to bolo kedysi. V neskoršom štádiu je nutná liečba inzulínom, ktorá je tiež už pomerne bezbolestná. Pre úspech v liečbe je nesmierne dôležité dodržiavať pokyny lekára a pevná vôľa diabetika.

 

Témou konferencie bolo aj srdcové zlyhávanie

 

Cukrovka sa charakteristicky prejavuje vznikom komplikácií. Vo zvýšenej miere vzniká ateroskleróza väčších ciev, ktorá sa môže prejaviť ischemickou chorobou srdca až srdcovým infarktom, náhlou cievnou mozgovou príhodou, alebo nedokrvením dolných končatín. Riziko týchto komplikácií je zvýšené nielen dôsledkom cukrovky, ale aj pridružených ochorení, ktoré sa pri cukrovke vyskytujú častejšie – najmä vysoký krvný tlak a zmeny hladín krvných tukov. Týmto aktuálnym témam sa venovala v prednáške MUDr. Lívia Jamrišková, PhD. a aj samotní účastníci konferencie veľmi živo diskutovali, vymieňali si svoje skúsenosti a znalosti.

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.