pondelok, 22 máj 2017 20:48

V Turci budú mať lepšiu a bezpečnejšiu cestu Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V Turci budú mať lepšiu a bezpečnejšiu cestu V Turci budú mať lepšiu a bezpečnejšiu cestu Autor správy: Ministerstvo dopravy,výstavby a regionálneho rozvoja SR

Martin (22. mája 2017) – Obyvatelia Turca sa tešia na rekonštrukciu nevyhovujúcej betónovej cesty. Na ceste I. triedy z Turčianskych Teplíc do Príboviec sa dnes začali stavebné práce za účasti ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky Arpáda Érseka. Pätnásťkilometrový úsek bude obnovený s podporou eurofondov prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Nevyhovujúci stav tejto cesty spájajúcej Turiec a Kremnicu nás trápil už veľmi dlho. Som rád, že sa podarilo zabezpečiť financovanie a dotiahnuť aj zdĺhavý proces prípravy projektu, tak aby sme dnes mohli začať s rekonštrukciou. Ide o  dôležitú časť severojužnej trasy Slovenska, tak pre turčiansky región ako aj pre tranzitnú dopravu,“ povedal Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

 

 

Nová kvalitná cesta I/65 by mala byť hotová v prvom polroku 2019. Po ceste dnes denne prejde 8 tisíc vozidiel a až pätinu tvorí nákladná preprava. Jej skvalitnenie a rozšírenie odľahčí aj okolité obce Príbovce, Benice, Moškovec, Jazernica a Malý Čepčín, ktoré trpia zvýšenou premávkou, práve z dôvodu, že motoristi sa snažia rozbitú vozovku obchádzať.  Celková obnova 15 kilometrového úseku v sebe zahŕňa aj rekonštrukciu piatich mostov, šiestich križovatiek a vybudovanie chodníkov pre chodcov. Jej obnova bude prebiehať za súbežnej prevádzky. „Betónové cesty sú pozostatkami minulej doby a v súčasnosti je ich dedičstvom hlavne trasenie, hlučnosť a nebezpečné diery na vozovke. Rekonštrukcia je teda nevyhnutná aj pre lepšiu bezpečnosť premávky,“ dodal minister.

 

Celkové náklady projektu: 20 019 307,16 € bez DPH
Z toho zdroj EÚ: 17 016 411,08 € bez DPH
Z toho zdroj ŠR:  3 002 896,07 € bez DPH

 

V pláne projektov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra sú aj ďalšie cesty I. triedy, napríklad nový obchvat Brezna, Šale, Prešova, rekonštrukcia križovatky v Štúrove, v Prešove alebo cesta z Medveďova do Veľkého Medera. Celkovo sa v rámci OPII do roku 2023 plánuje postaviť a zmodernizovať až 300 km ciest I. triedy.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn