piatok, 09 jún 2017 11:29

IX. ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad sa blíži Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
IX. ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad sa blíži IX. ročník podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad sa blíži

Druhý júnový víkend bude na Slovensku tradične patriť parkom a záhradám či iným zaujímavým zeleným a historicky hodnotným lokalitám. Národný Trust, n.o. v spolupráci s mnohými partnermi pripravil v dňoch 10. - 11. 6. 2017 IX. ročník celoslovenského dobrovoľníckeho kultúrno-vzdelávacieho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorého hlavným cieľom je prezentovať a vyzdvihovať hodnoty slovenských parkov a záhrad a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany a údržby.

 

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Do praxe ju aplikujú organizátori podujatí v Anglicku, Írsku, Holandsku, v Poľsku, v Nemecku, v Portugalsku, v Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku.

 

Cieľom podujatia je predstaviť nielen hodnoty parkov a záhrad Slovenska, ale aj prácu ľudí – odborníkov, vlastníkov, správcov, podporovateľov či nadšencov, ktorí sa na tvorbe a údržbe týchto lokalít podieľajú, či podieľali v minulosti. Organizátori a partneri podujatia chcú pozitívnymi príkladmi viesť ľudí, a najmä mladú generáciu k aktívnej ochrane hodnôt zelených lokalít, či zelenej infraštruktúry a tzv. otvorených plôch v urbanizovanej krajine, ktoré sú pre život v sídlach nepostrádateľné.

 

Organizátori podujatia opäť zdôrazňujú myšlienku, že nestačí len budovanie nových parkov a záhrad, ale veľmi dôležitá je kvalitná obnova a údržba už existujúcich zelených lokalít. Napriek tomu, že v Martine a okolí nemáme žiadny park alebo záhradu, ktorá by bola súčasťou tohto podujatia, nič nám nebráni ísť na prechádzku, nájsť si svoje miesto pre oddych a načerpanie novej energie, napríklad v Botanickej záhrade pri SNM v Martine, v krásnom parku v Turčianskych Tepliciach, prípadne v parku pri kaštieli v Mošovciach. V okolí predsa nemáme núdzu o nádhernú prírodu, aj keď si to často neuvedomujeme, žijeme predsa v prekrásnej Turčianskej záhradke.

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.

Reklama