nedeľa, 11 jún 2017 11:22

Študenti evanjelickej školy pracujú s umelou inteligenciou

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Študenti evanjelickej školy pracujú s umelou inteligenciou Študenti evanjelickej školy pracujú s umelou inteligenciou

Súčasťou projektu Evanjelickej spojenej školy s názvom STEM (science, technology, engineering, and mathematics), ktorého cieľom je prostredníctvom inovatívnych metód vzdelávania s využitím programovateľných robotických stavebníc získaných z grantu Nadácie KIA, podporiť talentovaných študentov školy, bola aj prezentácia programovateľných robotov pre deti z evanjelickej materskej školy, ktorú si pre nich pripravili študenti evanjelického gymnázia v rámci krúžku robotiky pod vedením pána učiteľa Martina Uhrína.

Škôlkari sa v rámci troch verejných prezentácii na roboty nielen pozerali, ale mohli sa ich aj dotknúť alebo zahrať na naháňačku. Dievčatám sa najviac páčil robot psíček a chlapcom pásový robot pripomínajúci tank. Všetci sa už teraz tešia, ako sa budú na informatike učiť programovať LEGO stavebnice.

 

Samuel Krško, jeden z gymnazistov, ktorý v škôlke prezentoval svojho robota, nám k svojej prezentácii povedal „V škôlke bolo super, také nadšenie a nadchnutie detí pre niečo nové som vôbec nečakal. Som veľmi príjemne prekvapený. Deti boli veľmi milé, pozorne počúvali a zvedavo sa pýtali. Je úžasné, že sa už deti v škôlke môžu stretnúť aj s inou technikou ako s interaktívnym tabuľami a  tabletmi. Škôlkari mohli vidieť, ako sa dá z jednoduchého lega vytvoriť komplexný robot, ktorý môže slúžiť na zábavu, alebo v nich zapáli nadšenie pre skúmanie samotnej technológie v budúcnosti. Náš robot, ktorého som skonštruoval spolu so spolužiakom Lukášom Višňovcom, je autíčko na bezdrôtové ovládanie pomocou tabletu. Keďže so stavebnicou iba začíname, postupovali sme podľa návodu a pokynov pána učiteľa Uhrína. Teraz máme možnosť pokračovať v ďalšom  zdokonaľovaní nášho robota na hodinách informatiky a v rámci krúžku robotiky, ako súčasť výučby programovania. Participácia na projekte STEM je pre nás študentov skvelá príležitosť aplikovať teoretické znalosti a fyzicky vidieť ako programovanie reálne funguje a môže zlepšovať naše životy. Ale priznajme si, ktorý žiak by sa nerád odreagoval stavaním lega?“

 

 

Ďalšou aktivitou projektu boli verejné prezentácie pod názvom Stretnutia s umelou inteligenciou, v rámci ktorých žiaci prezentovali čo všetko sa naučili robiť so zakúpenými robotickými stavebnicami. Úvodnej prezentácie, sa zúčastnilo zhruba 30 účastníkov z radov študentov, učiteľov, rodičov a priateľov našej školy spočívalo v krátkych ukážkach činnosti LEGO robotov EV3, ktoré si pripravili naši žiaci v rámci záujmového krúžku robotiky.

 

 

Stretnutia sa zúčastnil aj externý hosť Ing. Jozef Ristvej zo Súkromného centra voľného času v Martine, ktoré už tretí rok úspešne realizuje robotický krúžok. Pán Ristvej predstavil našim študentom možnosti zapojenia sa do rôznych domácich i zahraničných robotických súťaží, kde môžu využiť robotické LEGO stavebnice, ktoré naša škola získala vďaka grantu 5000 EUR od Nadácie KIA. Projekt vyvrcholí koncom júna školskou súťažou v presnosti a rýchlosti programovania robotov, ktorá sa bude konať v novej budove našej školy a na ktorú Vás aj touto cestou srdečne pozývame. Konkrétny dátum a čas jej konania nájdete na webe školy a jej facebookovej stránke.

Mgr. Dušan Haško

Prispievateľ Turiec Online

PR manažér Nadácie kresťanského vzdelávania