nedeľa, 11 jún 2017 11:22

Študenti evanjelickej školy pracujú s umelou inteligenciou

Študenti evanjelickej školy pracujú s umelou inteligenciou Študenti evanjelickej školy pracujú s umelou inteligenciou

Súčasťou projektu Evanjelickej spojenej školy s názvom STEM (science, technology, engineering, and mathematics), ktorého cieľom je prostredníctvom inovatívnych metód vzdelávania s využitím programovateľných robotických stavebníc získaných z grantu Nadácie KIA, podporiť talentovaných študentov školy, bola aj prezentácia programovateľných robotov pre deti z evanjelickej materskej školy, ktorú si pre nich pripravili študenti evanjelického gymnázia v rámci krúžku robotiky pod vedením pána učiteľa Martina Uhrína.

Škôlkari sa v rámci troch verejných prezentácii na roboty nielen pozerali, ale mohli sa ich aj dotknúť alebo zahrať na naháňačku. Dievčatám sa najviac páčil robot psíček a chlapcom pásový robot pripomínajúci tank. Všetci sa už teraz tešia, ako sa budú na informatike učiť programovať LEGO stavebnice.

 

Samuel Krško, jeden z gymnazistov, ktorý v škôlke prezentoval svojho robota, nám k svojej prezentácii povedal „V škôlke bolo super, také nadšenie a nadchnutie detí pre niečo nové som vôbec nečakal. Som veľmi príjemne prekvapený. Deti boli veľmi milé, pozorne počúvali a zvedavo sa pýtali. Je úžasné, že sa už deti v škôlke môžu stretnúť aj s inou technikou ako s interaktívnym tabuľami a  tabletmi. Škôlkari mohli vidieť, ako sa dá z jednoduchého lega vytvoriť komplexný robot, ktorý môže slúžiť na zábavu, alebo v nich zapáli nadšenie pre skúmanie samotnej technológie v budúcnosti. Náš robot, ktorého som skonštruoval spolu so spolužiakom Lukášom Višňovcom, je autíčko na bezdrôtové ovládanie pomocou tabletu. Keďže so stavebnicou iba začíname, postupovali sme podľa návodu a pokynov pána učiteľa Uhrína. Teraz máme možnosť pokračovať v ďalšom  zdokonaľovaní nášho robota na hodinách informatiky a v rámci krúžku robotiky, ako súčasť výučby programovania. Participácia na projekte STEM je pre nás študentov skvelá príležitosť aplikovať teoretické znalosti a fyzicky vidieť ako programovanie reálne funguje a môže zlepšovať naše životy. Ale priznajme si, ktorý žiak by sa nerád odreagoval stavaním lega?“

 

 

Ďalšou aktivitou projektu boli verejné prezentácie pod názvom Stretnutia s umelou inteligenciou, v rámci ktorých žiaci prezentovali čo všetko sa naučili robiť so zakúpenými robotickými stavebnicami. Úvodnej prezentácie, sa zúčastnilo zhruba 30 účastníkov z radov študentov, učiteľov, rodičov a priateľov našej školy spočívalo v krátkych ukážkach činnosti LEGO robotov EV3, ktoré si pripravili naši žiaci v rámci záujmového krúžku robotiky.

 

 

Stretnutia sa zúčastnil aj externý hosť Ing. Jozef Ristvej zo Súkromného centra voľného času v Martine, ktoré už tretí rok úspešne realizuje robotický krúžok. Pán Ristvej predstavil našim študentom možnosti zapojenia sa do rôznych domácich i zahraničných robotických súťaží, kde môžu využiť robotické LEGO stavebnice, ktoré naša škola získala vďaka grantu 5000 EUR od Nadácie KIA. Projekt vyvrcholí koncom júna školskou súťažou v presnosti a rýchlosti programovania robotov, ktorá sa bude konať v novej budove našej školy a na ktorú Vás aj touto cestou srdečne pozývame. Konkrétny dátum a čas jej konania nájdete na webe školy a jej facebookovej stránke.

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Mgr. Dušan Haško

Prispievateľ Turiec Online

PR manažér Nadácie kresťanského vzdelávania

Články mesiaca

Spoločnosť

Kia Motors Slovakia predstavila zamestnancom návrh zvýšenia základných…

(Teplička nad Váhom)  10. január 2018 – Spoločnosť Kia Motors Slovakia dnes počas prebiehajúceho kolektívneho vyjednávania navrhla zvýšenie platov vše...

Aktivity

Spojili sily, aby pomohli sociálne slabším rodinám

Po tretí raz spojili svoje sily a kuchárske umenie pre dobrú vec páni policajti – referenti pre prácu s komunitami, ktorí pracujú so sociálne slabšími...

Kultúra

Úspešný tretí ročník projektu Môj proces

V sobotu 25. novembra sa v Barmuseu konal už tretí ročník akcie s názvom „Môj proces č.3“. Návštevníci si tu vychutnali plnohodnotný audiovizuálny záž...

Aktivity

Pre deti z detského domova pripravili mikulášske prekvapenie

Aj na Obchodnej akadémii v Martine sa v decembri konal Mikuláš. Podujatie pripravili žiaci III. B triedy pod vedením triednej profesorky Kataríny Stah...

Aktivity

Dar novorodencom od detí z Hurbanky

Žiaci 7.B triedy zo ZŠ s MŠ na Ul. Hurbanovej v Martine urobili pred Vianocami dobrý skutok.

Aktivity

Hodina kódu na Evanjelickej spojenej škole

Hodina kódu je celosvetová akcia, ktorej sa zúčastnia desiatky miliónov študentov z viac ako 180 krajín sveta od 4. do 10. decembra 2017. Realizácia H...

Kultúra

Dušan Antalík po dvadsiatichdvoch rokoch prináša sólový album FIKCIA

Gitarista a zakladajúci člen legendárnej skupiny Team Dušan Antalík vydáva po viac ako dvadsiatich rokoch svoj druhý sólový album s názvom Fikcia. Fúz...

Spoločnosť

Ako chutili chuťovky z archívu?

Chutili výborne! Propagátorka zdravej výživy a známa amabasádorka Jamieho Olivera, Janica Lacová, sa  skutočne chutne a zdravo vysporiadala so 150-roč...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineTV Severka
Mestská scéna Martin
Kino Strojár