štvrtok, 22 jún 2017 07:46

Projekt Regionalistika Turca učil deti budovať vzťah k regiónu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Projekt Regionalistika Turca učil deti budovať vzťah k regiónu Projekt Regionalistika Turca učil deti budovať vzťah k regiónu

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK pripravilo cyklus tvorivých aktivít pre deti predškolského veku pod názvom Regionalistika Turca. Zámerom aktivít je zábavnou formou, poznávaním života v minulosti, tvorivými dielňami a hrami  vybudovať u detí vzťah k vlastnému regiónu a kultúre.

Tvorivé stretnutia boli pripravené na témy: Turiec – charakteristika, vymedzenie, Stridžie dni, Olejkári, Modrotlačiari, Fašiangy, Veľká noc a Turice. Počas nich deti mohli súťažiť, zahrať sa na modrotlačiarov, vyskúšať si biely odev, ktorý nosili počas stridžích dní Lucie, videli dokument o olejkároch, umiestňovali zvieratá do ich prirodzeného prostredia, ale aj liali „olovo“ (vosk) a dievčatá hádali, čím bude ich nastávajúci.

 

Záverečné dve tvorivé aktivity boli pripravené v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine, kde si deti mohli názorne pozrieť predmety približujúce regionálnu kultúru. Lektorom tvorivých dielní bol Mgr. Radoslav Pančík. Cyklus tvorivých dielní bol ukončený 19. júna 2017, a to slávnostným odovzdávaním certifikátov všetkým účastníkom tvorivých stretnutí ako milej spomienky na tvorivé aktivity, ktoré pre MŠ Kláštor pod Znievom pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine.

Mgr. Radoslav Pančík

Prispievateľ Turiec Online

Manažér pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie​, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.