štvrtok, 14 marec 2013 12:56

Fleurogami ako dekorácia na Veľkú noc

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Anna Rakúsová skladá fleurogami - dekoráciu na Veľkú noc Anna Rakúsová skladá fleurogami - dekoráciu na Veľkú noc

Asi každý z nás vie, že „origami“ je staré japonské umenie skladania papiera do najrôznejších tvarov. Ale málokto vie, že origami má aj svojho mladšieho „súrodenca“ – fleurogami. Ako už názov napovedá, ide o skladane papierových kvetov. Kto mal záujem naučiť sa papierové kvety skladať,  zúčastnil sa v utorok 12.marca tvorivých dielní pod vedením pani Anny Rakúsovej v Turčianskej knižnici.

Prečo práve fluerogami?

Chcela som tentokrát priniesť niečo nové k Veľkej noci. Minulý rok sme vyrábali vajíčka technikou falošného patchworku, tento rok som sa rozhodla pre fleurogami. Papierové kvietky sú veľmi pekné a dekoratívne, dajú sa využiť pri rôznych príležitostiach, závisí len od zvolených farieb, “odpovedá nám pani Rakúsová.

Čo potrebujeme k vytvoreniu kvietka?

Potrebujeme štvorčeky farebného papiera, ktoré si nastriháme, alebo kúpime už nastrihané. Ďalej lepidlo, malé štipčeky a veľkú dávku trpezlivosti, pretože táto technika je o presnosti. Treba naozaj skladať presne, pretože každá nepresnosť je na finálnom výrobku vidieť.“ Rozpráva pani Rakúsová a popritom pomáha so skladaním. Poskladať totiž malý štvorček papiera na okvetný lístok vyžaduje veľké sústredenie, zručné prsty a v nemalej miere aj istú dávku skúseností... Možností ako poskladať papier je mnoho, závisí od toho, aký tvar okvetného lístka chceme vytvoriť. Jednotlivé lístky potom zlepíme pomocou štipčekov do krásnych farebných kvietkov. Kvietky potom môžeme tavnou pištoľou ozdobiť korálkami, čipkou, alebo pospájať do ozdobnej gule. Závisí od fantázie.“ vysvetľuje pani Rakúsová.

Prekvapilo nás, že o tvorivé dielne prejavili záujem okrem mladšej generácie aj „staršie“ vekové kategórie, opýtali sme sa teda troch účastníčok, čo bolo pre nich impulzom k tejto aktivite.

Fleurogami - Turčianska knižnica v Martine

Ja som už dôchodkyňa,  Aničku  poznám veľmi dlho, zúčastnila som sa všetkých tvorivých dielní, ktoré organizovala. Začali sme patchworkom, potom sme robili veľkonočné vajíčka, štrikovali sme šáliky .Veľa techník skúšam potomaj doma  s vnučkami a som veľmi rada, že nesedím doma, že som medzi ľuďmi,“ prezradila nám jedna z účastníčok.

Fleurogami - Turčianska knižnica v Martine

Pracujem s deťmi v školskom klube, uvítala som túto možnosť naučiť sa ďalšiu techniku, ktorú určite s deťmi vyskúšam.

Fleurogami - Turčianska knižnica v Martine

Aj ja pracujem v školstve - v materskej škole, je to jednak možnosť ako vyzdobiť priestory a potom organizujeme podujatia, kde pracujú rodičia spoločne s deťmi, je to veľmi krásne a možno najbližšie to budú práve tieto papierové kvietky, ktoré budú naše deti vyrábať.

Autor: Renáta Rudinská

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn