Vytlačiť túto stránku
štvrtok, 06 júl 2017 19:04

Aká je budúcnosť križovatky v Košťanoch nad Turcom? Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Aká je budúcnosť križovatky v Košťanoch nad Turcom? Aká je budúcnosť križovatky v Košťanoch nad Turcom?

Téma križovatky v Košťanoch nad Turcom je dobre známa nielen obyvateľom Koštian, okolitých obcí, ale všetkým, ktorí touto križovatkou, hoci, čo i len príležitostne prechádzajú. Starostovia dotknutých obcí i zodpovedné cestné správne orgány, vrátane polície, v uplynulých šiestich rokoch viackrát spoločnými silami hľadali riešenie. Štúdia k vypracovaniu projektovej dokumentácie kruhového objazdu bola posledným variantom riešenia problému v zabezpečení plynulosti a bezpečnosti dopravy.

S rizikovými faktormi križovatky sú obyvatelia dennodenne konfrontovaní

 

Už mnohokrát boli vymenované všetky rizikové faktory, s ktorými sa musia najmä chodci popasovať, keďže križovatka sa nachádza v relatívnej bezprostrednosti ZŠ, zdravotného strediska, železničného priecestia, veľkého zamestnávateľa, ktorým je Trim Leader a nehovoriac o množstve kamiónovej prepravy, ktorá denne križovatkou prechádza.

 

Križovatka nás naučila používať výrazný očný kontakt a intuitívne pravidlá, kde je v záujme každého, čo najrýchlejšie opustiť križovatku a pomôcť uvoľniť cestu. Neustále, najmä v dopravnej špičke, si hovorím, že je priam zázrak, že sa nič vážnejšie na križovatke nestalo, za čo vďačíme aj hliadkam polície, ktoré usmerňujú a regulujú dopravu,“  hodnotí Ing. Zuzana Valocká, starostka obce Žabokreky.

 

Napriek snahám starostov, ich vzájomnej spolupráci, mnohým stretnutiam, na ktorých hľadali východisko a vzájomne sa informovali o možnostiach, zatiaľ nemožno hovoriť o vyriešení problému. „Ako významný posun v riešení vnímam návrh na posunutie hlavnej cesty do vzdialenosti predpísanej normou od železničného priecestia. Že to vyžaduje ďalšie náklady je jasné, ale akési svetielko nádeje bliklo pri predstavovaní výsledkov verejného obstarávania na rekonštrukciu „panelovky“, aj keď je pravdepodobné, že tieto finančné zdroje sa nemôžu použiť, keďže sú určené na iný účel a pre iného oprávneného žiadateľa. Bližšie informácie nie som kompetentná poskytnúť a ani ich nemám. Vďačná som kolegom – starostom z okolitých obcí, že robia všetko, čo je v ich silách. Situáciu komplikuje fakt, že sme v pozícii iba užívateľa, bez dosahu na možnosti čerpania finančných zdrojov a prevádzkovania, ako si to mylne myslia mnohí naši občania. Keďže som však rodený optimista, verím, že pomalými krôčikmi sa k inteligentnému riešeniu dopravy v blízkej budúcnosti dostaneme. Sme predsa automobilová veľmoc a časom sa energia z výroby áut, presunie aj do riešenia užívania vyrobených áut, inak to ani nejde, pokrok sa nedá zastaviť,“ uzatvára Z. Valocká.

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.

Najnovšie články od autora: Alexandra Frančáková

Súvisiace články podľa značky