štvrtok, 06 júl 2017 19:41

Turčianska galéria v Martine predstavuje dielo Ivana Köhlera

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Turčianska galéria v Martine predstavuje dielo Ivana Köhlera Turčianska galéria v Martine predstavuje dielo Ivana Köhlera

Dňa 22. 06. 2017 sa v Turčianskej galérii v Martine uskutočnilo otvorenie výstavy umelca Ivana Köhlera. V roku 1987 vystúpili na pódiu v PKO v rámci festivalu Bratislavské Jazzové dni fantastické kapely.

Okrem inovatívneho gitarového tria Johna Abercrombieho, ktorý v tom čase používal efektovú gitaru Roland G-707 a pulzujúcej formácie saxofonistu Michaela Breckera, ktorému expresívne sekundoval Mike Stern, sa v Bratislave na festivale, ktorý dnes patrí medzi najprestížnejšie v Európe, predstavil bubeník Billy Cobham (k nemu sa ešte dostaneme) a exhibicionistická úderka s mimozemským hudobným programom Sun Ra Arkestra. Tento úvod hoci sa nezdá, ale úzko súvisí s výstavou Ivana „Kelly“ Köhlera v Turčianskej Galérii v Martine.

 

Celý 13. ročník tohto slovenského jazzového sviatku sa totiž odohrával pred závesmi opony, ktorej autorom bol práve Ivan. Údajne sa tento minimalistický, ale aj tak veľmi pútavý motív bielej látky s namodro tlačeným a rovnomerne kopírovaným nápisom Jazz ujal natoľko, že po ukončení festivalu sa dámy za touto látkou išli potrhať.

 

V tom čase bol už Ivan ale stálicou slovenskej Jazzovej scény a ako fotograf – muzikológ a predovšetkým exhibicionista, znamenite zapadal do celého toho prapodivného hudobno-umeleckého sveta. Sveta, ktorý bol napriek totalite vytrvalo slobodný, tvorený zanietenými idealistami swingujúcich meditácií, fundamentálnymi zástancami bebopovej atmosféry, ortodoxnými vyznávačmi bluesových koreňov, ale aj schizmaticko-progresívnymi fuzionistami. Svet so sureálnymi bytosťami ako zo Sun Ra Arkestra v bielych, záclonových habitoch s trblietavými čapicami, postriebrenými legínami, krikľavo-farebnými tanečnicami a inými slobodomyseľnými stvoreniami bol a stále je Ivanovým domovom.

 

Aby bolo možné pochopiť tohto extravagantného pána v klobúku, tmavých okuliaroch, zebrovitom saku a farebných nohaviciach, sršiacim nehasnúcou životnou energiou, je nevyhnutné poznať pomery jeho vlastného jazzového sveta. Bez tejto vedomosti sa môže zdať, že ide iba o akúsi chvíľkovú pózu, lenže opak je pravdou. V krajine jazzovej slobody sa každý fanúšik na chvíľu pozabudne a rád sa vzdiali zhonu každodenného stresu

 

Ivan je v tejto krajine stále a stretnutia s ním sú akoby mostom medzi každodennou tristnosťou konzumnej reality a fantasmagorickým nadreálnom. Spomenuté mená interpretov z Bratislavského festivalu nie sú len akýmsi historickým záznamom podfarbujúcim kulisy Ivanovej spätosti s týmto hudobným žánrom. Skúsenosť s jazzom je jednoducho nutnosťou k rozuzleniu významov ukrytých v spotených tvárach hudobníkov a spevákov na jeho fotografiách.

 

Už dávno je jazzová fotografia samostatnou kategóriou umeleckej a dokumentárnej tvorby. Podobne, ako pri záberoch vysokohorských panorám, je najefektnejšie, ak z vlastnej skúsenosti vie divák oceniť silu krajinnej scenérie, ak pri týchto obrázkoch cíti závan čerstvého vzduchu a v duchu sa ocitne na nedávnom výlete na hrebeni tatranských kopcov. Výstava diel Ivana Köhlera bude pre návštevníkov Turčianskej galérie sprístupnená do 6. septembra 2017.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn