štvrtok, 20 júl 2017 13:02

Vitajte v „Rímskej“ letnej biblickej škole!

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vitajte v „Rímskej“ letnej biblickej škole! Vitajte v „Rímskej“ letnej biblickej škole!

Letná biblická škola  to je skvelá príležitosť, ktorú ponúka Biblická škola v Martine, ako prežiť hodnotný voľný čas plný biblických príbehov, hier, kreatívnych dielní či športových aktivít s americkými lektormi a slovenskými animátormi.

Deväť skupín a v nich viac ako 180 detí – aj taká bola Letná biblická škola v roku 2017, ktorá prebiehala v týždni od 10.-14.7.2017 po vedením tímu dobrovoľníkov z amerického cirkevného zboru Grace Lutheran Church v štáte Illinois. Témou aktuálneho ročníka Letnej biblickej školy bolo prostredníctvom príbehu apoštola Pavla priblížiť deťom život prenasledovanej cirkvi v Ríme. Táto hlavná biblická myšlienka bola zakomponovaná do každej aktivity, aby si tak deti dokázali lepšie predstaviť a pochopiť biblický odkaz tohto obdobia. Predstavte si to ako obrovské puzzle, v ktorom každý dielik predstavuje dôležitú časť celého príbehu.

 

Každý deň Letnej biblickej školy začal spoločným ranným programom

 

Deti boli následne rozdelené do 9 skupiniek, v ktorých prebiehali tvorivé dielne, športové aktivity a biblické vyučovanie. Program dňa sa uzatváral zábavným spoločným programom, ktorý sa pre väčšinu detí, po chutnom obede, prirodzene prelial do spoločných popoludňajších aktivít s americkými a slovenskými animátromi. Vyvrcholením týždňových aktivít Letnej biblickej školy bol záverečný program tzv. Open House, určený pre rodičov a priateľov, ktorý sa konal na Memorandovom námestí a v rámci ktorého deti prezentovali, čo všetko sa počas týždňa naučili.

 

 

Letná biblická škola nie je len o 180 deťoch, ale aj o tíme 38 slovenských dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pri rôznych častiach jej realizácie. Jedným z nich je aj pätnástročný študent Evanjelickej spojenej školy Jakub Kačka, ktorý už tretí rok pomáha ako “helper“ s realizáciou divadelných scénok, ktoré sú súčasťou každodenného programu. „Myslím si, že prostredníctvom Letnej biblickej školy sa mi podarilo nielen zlepšiť moju angličtinu, ale aj získať mnohých nových priateľov. Aj vďaka tomuto táboru som si uvedomil, že je dôležité nielen prijímať, ale aj dávať. Aj preto som rád, že môžem prispieť svojou troškou pri jej realizácii.“

 

 

Na zhodnotenie aktuálneho ročníka Letnej biblickej školy sme sa opýtali Janky Minekovej z kancelárie Biblickej školy, ktorá sa spolu s americkými partnermi podieľala na príprave a realizácii jej programu „Napriek tomu, že je to už 16-ty ročník, prípravy si vyžadujú dlhšie obdobie. Prvé informácie s americkou stranou dolaďujeme už od januára, cez skype a e-maily. Od apríla robíme nábor slovenských dobrovoľníkov, najmä na našom Evanjelickom gymnáziu. Súčasne zverejňujeme prihlášky a prihlasovanie detí trvá cca do začiatku júna. Pred pár rokmi som si urobila dvojstranovú „mind map“, aby organizovanie cca 250 ľudí, materiálov a aktivít bolo vôbec možné. A samozrejme, nešlo by to bez dobrého tímu skvelých ľudí, ktorých tu máme. Prípravy sú náročný čas, ale keď tábor začne a vidím radosť, či počujem spev a ruch všetkých zúčastnených hmýriacich sa tu vo farebných tričkách, je to super. Navyše, deti (a nielen oni) počujú evanjelium, že sú milovaní Bohom a môžu z toho čerpať vo svojom živote silu. Niečo také potešujúce sa z médií alebo v bežnom živote len tak nedozvedia. Najmä, keď to ide ruka v ruke s láskavým prístupom lektorov k deťom a kus tohto prijatia a lásky tu môžu priamo prežiť. Ďakujem Bohu, že môžem byť súčasťou tohto vzácneho daru a projektu Biblickej školy už takmer 20 rokov.“

 

Mgr. Dušan Haško

Prispievateľ Turiec Online

PR manažér Nadácie kresťanského vzdelávania