nedeľa, 17 marec 2013 00:00

SNK sprístupnila pre verejnosť zdigitalizované rozprávky Pavla Dobšinského

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
SNK sprístupnila pre verejnosť zdigitalizované rozprávky Pavla Dobšinského SNK sprístupnila pre verejnosť zdigitalizované rozprávky Pavla Dobšinského

Slovenská národná knižnica (SNK) sprístupnila pre verejnosť na svojej stránke www.snk.sk v sekcii Digitálna knižnica a digitálny archív (www.dikda.sk) zdigitalizované historické vydania rozprávok Pavla Dobšinského. Ide o štyri zbierky rozprávok a povestí z rokov 1880 až 1928, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Všetci milovníci starých slovenských rozprávok si tak môžu zbierky bez problémov stiahnuť do svojich počítačov či tabletov, alebo vytlačiť doma na tlačiarni a založiť domácu digitálnu knižnicu.

Ide o prvé pre verejnosť prístupné diela zdigitalizované v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF). Rozpočet projektu je 49,5 milióna eur.

O digitalizácii v SNK sa toho v posledných mesiacoch veľa povedalo. Hovorilo sa o miliónoch strán, skenovacích robotoch, serveroch či archívoch. Téma digitalizácie sa doteraz prezentovala ako odborná, abstraktná téma. Jej zmyslom a účelom je však sprístupnenie bohatstva obsiahnutého v knihách verejnosti. Národná knižnica preto ponúka na stiahnutie prvú konkrétnu ukážku zdigitalizovaných diel, a to historických vydaní rozprávok Pavla Dobšinského, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. V sprístupňovaní ďalších zaujímavých a hodnotných diel a dokumentov z rôznych oblastí budeme v rámci projektu pokračovať aj naďalej, aby verejnosť aj takto mala možnosť dostať sa ku knižničným skvostom, ktoré máme v našich archívoch, a pocítiť takpovediac na vlastnej koži výsledky digitalizácie“, povedala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
     
Na stránke národnej knižnice sa od piatku 15. marca 2013 nachádzajú tieto knihy: Pavol Dobšinský, Prostonárodnie obyčaje, povery a hry slovenské, 1880; Pavel Dobšinský, Prostonárodné Slovenské Povesti (Sošit 2.), 1928; Pavel Dobšinský, Prostonárodné Slovenské Povesti (Sošit 1.), 1919 a Pavol Dobšinský, Prostonárodnie Slovenské Povesti (Sošit 5.), 1906.

Autor: Miriam Štefková, hovorkyňa SNK

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn