Vytlačiť túto stránku
streda, 09 august 2017 06:01

Chýba v Martine legálna „graffiti“ plocha? Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
Chýba v Martine legálna „graffiti“ plocha? Chýba v Martine legálna „graffiti“ plocha?

V každom väčšom meste na Slovensku sa nachádza legálna plocha určená pre „graffiti“. Toto umenie má svoj „boom“ už za sebou, napriek tomu sa mu stále venuje mnoho ľudí a pribúdajú ďalší. Preto je vždy vhodné, aby mesto vyčlenilo určité miesto, kde sa môžu angažovať ľudia, ktorí sa tomuto štýlu umenia venujú, ale aj začiatočníci, ktorí sa učia od skúsenejších.

Na tieto legálne steny chodia maľovať ľudia, ktorí začínajú, ale aj tí, ktorí sa grafitom venujú už roky, a tak na týchto miestach vznikajú veľké produkcie, pekné graffiti, ktoré nemožno vidieť nikde v meste, len v týchto legálnych zónach. „Práve tie veľké produkcie, farebné s peknými obrázkami, charaktermi a postavami možno vidieť len na týchto legálnych plochách, preto je dobré, keď v meste existujú, aby sa mohla táto kultúra rozvíjať,“ hovorí Martin Hríb, ktorý sa graffiti umeniu venuje.

 

Hovorilo sa, že plocha, ktorá sa nachádza v Martine „pod slimákom“ oproti policajnej stanici stratila oficiálny status povolenej plochy pre graffiti. „Chodili tu maľovať aj ľudia z iných miest, tak ako aj my chodíme po celom Slovensku a táto stena bola naozaj super. Bola veľká, na dobrom mieste a myslím si, že tu maľovanie nikomu neprekážalo. Zároveň to bola taká rarita, pretože na Slovensku to bola jediná legálna plocha oproti policajnej stanici,“ dodáva M. Hríb. Pokiaľ by táto plocha zanikla, nadšenci tohto umenia môžu hľadať iné príležitosti a je pravdepodobné, že sa začne maľovať na rôznych miestach v meste. Otázne je, koľko je v meste ľudí, ktorí aktívne maľujú a mali by o legálnu plochu záujem.

 

Oficiálne stanoviská k tejto téme nám poskytli mestá Turčianske Teplice, Martin a vyjadril sa aj prednosta železničnej stanice vo Vrútkach Ing. Peter Lisoň. Mesto Vrútky na naše otázky neodpovedalo. „V našom meste sme podobnú požiadavku ešte nezaznamenali. S prehnanými aktivitami „graffiťákov“ zatiaľ problémy nemáme. Ale možno je to dobrý námet na usporiadanie súťaže v tomto toľko diskutovanom umení,“ hovorí Mgr. Igor Hus, primátor mesta Turčianske Teplice.

 

 

Svoje skúsenosti s maľovaním grafitov majú aj ŽSR a železničné stanice po celom Slovensku

 

Graffiti sa podľa nášho názoru vyvinulo do podoby, v ktorej ho možno s plnou vážnosťou uznať za formu umenia. Niekoľko jedincov sa týmto umením vážne zaoberá a ich práce sú naozaj výpovedné, pekné, vkusné, menia k lepšiemu prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Poskytnúť týmto umelcom vhodné plochy môže byť obojstranne prospešné. Ostatní sú iba obyčajní vandali, ktorí pociťujú nutkanie niečo zničiť, urobiť niekomu škodu. Títo druhí nepochopili, alebo ani nechcú chápať, čo to je graffiti. Títo sa iba schovávajú za skutočných „grafiťákov“. Verejnosť takým činom hádže všetkých do jedného vreca.

 

Naše skúsenosti sú iba negatívne. Veď prejdite sa po železničných staniciach a zastávkach s otvorenými očami a vypočujte si oprávnené ponosy cestujúcich. Ku tomu sa vyjadrím veľmi krátko a jednoducho. To, čo vandal zničí za niekoľko sekúnd niekoľkými nekoordinovanými mávnutiami rukou s farbou, my odstraňujeme oveľa dlhšie, pretože je to náročné na prácu, čas a financie. Takže tam, kde je to účelné, trpezlivo neustále odstraňujeme nové „výtvory“. Existujú aj preventívne opatrenia, napr. kamerové systémy alebo antigrafitové nátery. Ale taktiež nie sú zadarmo. Vedeli by sme si predstaviť, že by sme „grafiťákom“ poskytli nejakú plochu. Nie permanentne využívanú tak, ako mali od mesta Martin, ale skôr jednorazovú.

 

ŽSR už v minulosti spolupracovali s občianskymi združeniami, resp. fyzickými osobami, ktoré mali záujem maľbami zveľadiť napr. niektorý z podchodov ŽSR. Uvedené sa dialo na základe vzájomnej zmluvy, presne vymedzených pravidiel, obsah a vizuálnu stránku grafického vyhotovenia museli vopred odsúhlasiť ŽSR,“ informoval nás prednosta železničnej stanice Vrútky Ing. Peter Lisoň.

 

V Martine sú tri oficiálne povolené plochy

 

Za mesto Martin nám poskytla vyjadrenie hovorkyňa mesta Mgr. Zuzana Kalmanová „V meste Martin je niekoľko oficiálne povolených plôch, na ktorých môžu byť umiestňované graffiti. Priamo vo vlastníctve mesta sú tri, a to mostný objekt – nadjazd na Ul. Československej armády/Mládeže (tzv. slimák), podchod k OC Tulip v mestskej časti Košúty a plot na Ul. Novomestského. Tak ako aj v minulosti tieto plochy môžu byť stále využívané na základe oficiálnej žiadosti, ktorá je individuálne posúdená a súhlas mesta predpokladá dodržiavanie stanovených podmienok. Uvedené podmienky sú v súlade s platnou legislatívou mesta. Mesto nezrušilo žiadne platné legálne plochy na graffiti a naďalej vydáva súhlas na ich kreslenie na svojich plochách.“ Podľa slov hovorkyne mesta Martin Mgr. Z. Kalmanovej, je teda všetka iniciatíva pre opätovné oficiálne povolenie v rukách ľudí, ktorí majú o toto umenie záujem a chcú v ňom v Martine pokračovať.

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky