Reklama
utorok, 22 august 2017 12:22

Indický veľvyslanec navštívil SNK Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Indický veľvyslanec navštívil SNK Indický veľvyslanec navštívil SNK

Do stromového parčíku pred sídelnou budovou Slovenskej národnej knižnice, ktorý tu vďaka veľvyslancom z rôznych krajín sveta postupne vzniká, včera pribudol Platan javorolistý. S generálnou riaditeľkou SNK, Katarínou Krištofovou, ho zasadil po priateľskom neformálnom rozhovore Shri Param Jit Mann, veľvyslanec Indickej republiky na Slovensku pri príležitosti ukončenia diplomatickej misie v našej krajine.

"V Martine som bol počas svojej diplomatickej misie viackrát a mesto som si obľúbil. Nadviazali sme spoluprácu, ale našiel som tu aj nových priateľov, na ktorých si spomeniem vždy, keď sa povie Slovensko. Okrem toho, je to jediné slovenské mesto, kde som našiel doteraz ulicu pomenovanú po Mahátma Gándhim. Takže aj tým mi prirástlo k srdcu a nemohol som odísť bez rozlúčky," povedal s úsmevom Shri Param Jit Mann.

 

Počas rozhovoru odovzdal K. Krištofovej aj knihu Farebná India, ktorá vyšla len v polovici augusta a vznikla práve na podnet Jeho Excelencie. "Po príchode na Slovensko pred troma rokmi som zistil, že na knižnom trhu nie je žiadna kniha o Indii v slovenskom jazyku. A tak som oslovil indológov - Slovákov a oni ju napísali. Myslím, že sa vydarila, pretože je písaná priamo pre Slovákov. Som veľmi rád, že sa mi ju podarilo uviesť na trh pred mojim odchodom," dodal veľvyslanec. Po odchode zo Slovenska sa jeho domovom na najbližšie štyri roky stane Slovinsko. Ako dodal na záver, verí, že zasadený platan bude symbolom mieru a dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Indiou.

 

 

K. Krištofová mu odovzdala tiež knižnú novinku SNK, Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. - 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice, ktorú bude môcť martinská verejnosť bližšie spoznať koncom roka aj na pripravovanej výstave v LM SNK.

 

Jeho Excelencia navštívil SNK po prvýkrát vo februári 2015. Vtedy ho najviac zaujal list Mahátma Gándiho z roku 1910, ktorý má SNK vo svojich archívoch. V ňom ďakuje Dušanovi Makovickému - vtedy osobnému tajomníkovi a lekárovi ruského spisovateľa L. N. Tolstého za sprostredkovanie spisovateľových názorov.

Reklama