nedeľa, 27 august 2017 21:56

Majstrovstvá sveta v plávaní masters aj s účasťou Turčianskych rakov

Majstrovstvá sveta v plávaní masters aj s účasťou Turčianskych rakov Majstrovstvá sveta v plávaní masters aj s účasťou Turčianskych rakov

Budapešť privítala do 15 tisíc masters plavcov z celého sveta na výborne zorganizovanom svetovom podujatí. V novej prekrásnej plaveckej DUNA Aréne a v Hajós Alfréd Národnom plaveckom komplexe pripravili organizátori MS podmienky pre skvelé výkony.

Masters plavci z celého sveta od 25 rokov až 97 rokov držali týždeň v športovom napätí divákov a aj samých aktérov pretekov. Ozdobou podujatia bola účasť 97-ročného Bélu Bácsiho, ako ho domáci familiárne volajú, ktorý v Národnom plaveckom centre HÁJOS plával už v r. 1937 ako trinásťročný. Bélu Bácsiho rozhodkyňa odprevadila za ruku na štartovný blok, kde odštartoval na 100 a 200 m prsia. Zaplával výkony hodné obdivu a dojatia.

 

Národný plavecký komplex projektoval práve Hájos A., vynikajúci plavec minulosti a dvojnásobný olympijský víťaz. Svoju prácu nadčasovo zvládol obdivuhodne. Skvelá športová atmosféra sa niesla celou Budapešťou. Organizátori umožnili na delegačnú kartu cestovať zdarma verejnou dopravou po celej Budapešti.

 

Na Duna Aréne, ktorá bola postavená za menej ako 2 roky, sa pretekalo v dvoch 50m bazénoch a v troch rozplavovacích. V Národnom komplexe Vámos A. sa pretekalo v dvoch 50 m otvorených bazénoch a rozplávanie bolo na dvoch ďalších bazénoch. Organizácia štartov bola profesionálne odhadnutá takmer na minúty presne. Masters kluby z 55 štátov vycestovali, niektoré ozaj z veľkých diaľok, aby sa tohto skvele zvládnutého podujatia mohli zúčastniť. Boli to plavecké Vianoce.

 

 

Nebolo ľahké vybojovať si účasť, ako si Raci počínali?

 

Splnením predpísaných limitov sa to dvanástim členom Plaveckého klubu Turčiansky raci podarilo. Zo Slovenska tak cestovala najpočetnejšia výprava. Zodpovedná príprava bola zúročená piatimi slovenskými rekordmi a doplnená najlepšími osobnými výkonmi, alebo na ich hranici.

 

Najlepšie výkony vo svojich kategóriách už tradične zaplávali Braňo Turanský a Jiro Mikoláš. Braňo Turanský opravil slovenský rekord v ťažkom preteku na 400 m polohový pretek. Urobil aj slovenský rekord na 200 motýlik, ale vzápätí ho o vlások stratil. Jiro Mikoláš zaplával slovenské rekordy na 100 a 200 m prsia, plával aj 400 m polohový pretek, 50 m prsia a štafety. Zápis do domácich rekordov pribudol aj štafete na 4x50m mix v zložení B. Turanský, K. Turanská, L. Spišáková a P. Kontoš Raci obsadili aj štafety 4x50 m krul P.Kontoš, B.Turanský, J.Mikoláš, J. Vanko.

 

- 4x50 kraul mix  A.. D. Krausová,  P. Kontoš, L.Véghová, B. Turanský

- 4x50 kraul, mix B .L.Véghová, J. M. Kočalka, D.Krausová, J.Mikoláš

- 4x50 m  PP ženy L. Spišáková,K.Turanská, D.Krausová, L. Véghová

- 4x50 kraul, mix L.Véghová, J. M. Kočalka, D.Krausová, J.Mikoláš

 

Veľmi pekné výkony zaplával aj Martin Mikoláš na 400m a závod na 3000m na voľnej vode Balatonu. Statočný výkon podal Ivan Zboňák na rovnakej trati Balatonu, ale nevyšiel mu záver pre vietor a veľké vlny. Linda Spišáková so svojim povestným drajvom podala naozaj dravý výkon a zlepšila si osobné výkony na 50 aj 100 m prsia, rovnako ako Ján Vanko na 50 znak a 50 kraul a L. Zvarik na 100 m prsia. P. Kontoš si potvrdil stabilnú formu a pomáhal najmä v štafetách.

 

Akú skúsenosť si Raci prinášajú?

 

„Plávať v tak emóciami nabitom prostredí s plavcami masterákmi z celého sveta je skúsenosť, ktorá pôsobí na predsavzatia ako pokračovať a približovať sa lepším. Svet miluje plávanie. Turčianski raci sa opäť presvedčili, že si vybrali správnu športovú cestu, len je dosť frustrujúce porovnávať podmienky pre tento šport u nás a v krajinách, kde plávaniu vytvárajú podmienky o ktorých sa nám len sníva. Aj preto naša príprava nebola ľahká. Každý podľa svojich možností venoval veľa času tréningom tak, ako sa dalo. Treba poďakovať aj tým, ktorí s nami spoločne trénovali a pomohli sa kvalitne pripraviť. Myslím tým nielen na členov klubu, ale aj sparing partnerov a vedeniu PVK Vrútky a tiež SUNY Martin a priateľom zo Žiliny za umožnenie tréningov. Všetkým patrí veľké poďakovanie, pretože úspešná reprezentácia nášho klubu je úspechom všetkých,“ Povedal Laco Zvarik, predseda klubu PKM TR.

 

Slávnostné ukončenie celého šampionátu s laserovou show bolo v ATHLETIC Centre na Margetinom ostrove. Všetci účastníci boli zástupcom FINA pozvaní na MS, ktoré budú v r. 2019 v GWANGJU v Južnej Kórey, no nielen pretekať, ale aj spoznávať Južnú Kóreu. Ohňostroj s osvetlením maďarského Parlamentu, podfarbený klasickými hudobnými dielami, bol estetickou bodkou za týmto krásnym svetovým šampionátom.

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | blog SME, LinkedIn, Twitter

Mesačný kultúrny program

  • Kino Strojár
  • Mesto Martin
  • SKD Martin
  • Turčianska galéria