Chyba

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov guardo sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

utorok, 13 november 2012 21:06

Fotograf Radovan Haluška

Ohodnotiť túto položku
(21 hlasov)
Fotograf Radovan Guardo Haluška Fotograf Radovan Guardo Haluška

[sigplus] Kritická chyba: Priečinok obrázkov guardo sa predpokladá ako relatívna cesta k základnému priečinku obrázkov špecifikovanom v administrátorskom rozhraní.

Aký je život profesionálneho fotografa? Narodí sa človek s talentom na fotografovanie alebo ide o precíznu tvorbu kariéry a referencií? Nejde len o techniku a talent, tvrdí Radovan Haluška. Fotografia vystihuje konkrétny a častokrát neopakovateľný moment. A ten sa nesmie pokaziť. Na martinskej priemyslovke sa fotografia nevyučuje. Napriek tomu je Radovan, absolvent tejto školy, známym fotografom.

Ako teda začala Tvoja kariéra, prečo práve fotografia?

"Už na základnej škole som získal vzťah k fotografovaniu. Môj prvý fotoaparát bol malý kompaktný Nikon ale v súčasnosti fotím len s Canonom. Zaoberal som sa rekreačnou fotografiou, predovšetkým krajinky a západy slnka. Následne som začal fotiť metalové a rockové kapely mojich kamarátov. Požiadali ma, ja som to skúsil a vyšlo to."

Takže metalisti majú u Teba zľavu?

"Áno, metalisti majú u mňa -50%. Nie, to je vtip. Mám rád rockovú a metalovú hudbu."

Prečo si ale prešiel ku Canonu?

"Nikon bol malý kompakt. Potreboval som niečo lepšie. Z hľadiska pomeru cena-výkon bol dostupný ultrazoom od Canonu a ten ma presvedčil. A ostal som pri značke. Následne prišli zrkadlovky Canon - 450D, 50D, 5D MK II, 5D MK III."

Koncerty sú teda Tvoja obľúbená téma?

"Určite. Fotil som na rôznych open air akciách alebo v kluboch. Napríklad v 2008 som fotil Faderay a Tarju Turunen (ex Nightwish). Potom na koncertoch Desmodu, Horkýže Slíže a iné popové a rockové stálice."
{gallery}guardo{/gallery}

Čo ešte obsahuje Tvoje portfólio, aké služby?

"Svadby, stužkové, firemné večierky. Prvú stužkovú som fotil v Stavmarte. Ale fotím aj glamour umelecký akt a alternatívnu fotografiu. Vďaka referenciám sa počet klientov rozrastá, je to viac-menej práca v Žilinskom kraji. Svadby väčšinou fotím po celom Slovensku a mám už klientov aj v zahraničí."

Vystavuješ niekde fotografie, povedzme v galériách?

"To zatiaľ nie. Dá sa to rýchlo zabezpečiť, ale je to nákladný proces. Každá fotografia musí byť kvalitne vytlačená a zarámovaná. Do budúcnosti nad tým uvažujem a bude to určite v Martine. Pripravujem si pomaly portfólio."

V čom je vlastne definícia kvalitnej fotografie?

"Kvalitná fotografia musí v prvom rade zaujať. Obsahom alebo prevedením, emóciou alebo príbehom. Je to komplexné dielo fotografa cez ktoré vyjadruje svoj súkromný pohľad na danú vec, udalosť alebo bytosť. V dnešnej dobe má čoraz väčší vplyv aj postúprava fotografie v grafických programoch."

Ako vnímaš dodatočnú úpravu fotografií pre reportážne účely?

Fotograf nesmie upravovať reportážne fotky tak, aby skrývali realitu. Je to smutné keď vidím na webe informácie o upravených fotografiách profesionálnych tlačových agentúr. Nemalo by sa to stávať, manipuluje to verejnú mienku."

Ako fotograf máš určite svoj kalendár. Čo odporúčas klientom pri rezerváciách?

"Fotografovanie akcie ako svadba či stužková nie je možné dohodnúť týždeň vopred. Štandardne je lehota najmenej pol roka. Ľudia musia tie termíny brať zodpovedne. Fotograf môže byť v jeden deň len na jednom mieste. Nedovoľte aby fotograf, ktorého chcete mať na svadbe fotil v ten deň aj niekoho iného.

Keby Ťa niekto požiadal o fotenie analógovým fotoaparátom šiel by si?

"Neviem či by som odmietol, som orientovaný na digitálnu fotografiu. Keby mi dal niekto 10 filmov a povedal foť, snažil by som sa aby z toho bola pekná svadba. Doba je ale uspôsobená digitálu a nie je čas na analóg pri dnešnom type fotenia svadobného dňa.

Radovan Guardo Haluška - fotograf

Rozhovor bol autorizovaný.

Web fotografa: www.guardo.eu

{fcomment lang=sk_SK}

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn