nedeľa, 10 september 2017 11:34

Divadelná sezóna so štyrmi premiérami Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Divadelná sezóna so štyrmi premiérami Divadelná sezóna so štyrmi premiérami Foto: SKD Martin

Slovenské komorné divadlo v Martine má v novej divadelnej sezóne pre svojich divákov pripravené štyri premiéry. Svetová klasika poteší jej milovníkov hneď dvakrát, ale zaujme určite aj divadelný koncert v podobe rockovej pseudoopery a súčasná komédia, ktorá roztočí groteskný kolotoč.

Po šiestich rokoch sa do Martina vracia režisér Roman Polák s erbovým titulom ruskej dramatiky. V tragikomédii Višňový sad na seba narážajú dva svety, minulosť a súčasnosť a bojujú o budúcnosť. Premiéra tejto ruskej klasiky je plánovaná na 11. 11. 2017 v Národnom dome.

 

 

Inscenácia Čechovovho Ivanova patrí k najvýraznejším výsledkom spolupráce Romana Poláka so SKD Martin – v sezóne 2005/2006 získala ocenenie DOSKY za najlepšiu inscenáciu, réžiu, scénu, kostýmy a scénickú hudbu a stala sa udalosťou sezóny. Inscenácia Višňového sadu uzavrie reprezentatívny dramatický výber z hier ruskej klasiky. SKD Martin je v súčasnosti jediné divadlo na Slovensku, ktoré ponúka takýto prierez.

 

Rocková pseudoopera S. Zweiga Biológia politika – Fouché! v réžii Lukáša Brutovského bude mať premiéru 2. 2. 2018. Tento divadelný koncert je venovaný človeku, ktorého životný príbeh je esenciou bezcharakternosti. Chladnokrvnosť človeka, ktorý využil vo svoj prospech všetky turbulentné zvraty pred, počas a po francúzskej revolúcii a vždy v pozícii šedej eminencie, ktorá do veľkej miery riadila politický a spoločenský život nielen vo Francúzsku, ale aj v Európe, dodnes ohuruje. Joseph Fouché je nedostižným vzorom všetkých intrigánov. Fouchého príbeh je nielen napínavým rozprávaním o časoch, kedy gilotíny prakticky nevychladli, ale hlavne frapujúcim politickým školením pre cynikov.  

 

Premiéru v Národnom dome bude mať 13. 4. 2018 ďalší Shakespeare v podaní Doda Gombára. Kráľ Lear je obrazom doby, v ktorej „blázni vedú slepcov“, je tragédiou moci, ale predovšetkým tragédiou človeka. Lear, jedna z najvýraznejších mužských dramatických postáv, je dobre načasovanou výzvou pre Jána Kožucha a široká shakespearovská krajina otvára režisérovi mnoho interpretačných možností.

 

Súčasná komédia Fóbie je bizarnou mozaikou dramatických a pseudodramatických situácií okolo sobáša, ktorý sa možno ani neuskutoční. Hra je ironickým komentárom obdobia finančnej krízy, ale predovšetkým krízy medziľudských vzťahov, komediálnou štúdiou neschopnosti komunikovať – a to nielen medzi budúcimi(?) manželmi, ale aj medzi ich rodičmi a priateľmi. David Gieselmann ponúka hercom šesť vynikajúcich komediálnych rolí. Hra tvorivo pracuje so zámenami, prevlekmi až do tej miery, že postavy a diváci v závere pociťujú čosi ako krízu identity. Hra bude mať slovenskú premiéru 15. 6. 2018 v Štúdiu SKD.   

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.