nedeľa, 10 september 2017 11:34

Divadelná sezóna so štyrmi premiérami Doporučený

Divadelná sezóna so štyrmi premiérami Divadelná sezóna so štyrmi premiérami Foto: SKD Martin

Slovenské komorné divadlo v Martine má v novej divadelnej sezóne pre svojich divákov pripravené štyri premiéry. Svetová klasika poteší jej milovníkov hneď dvakrát, ale zaujme určite aj divadelný koncert v podobe rockovej pseudoopery a súčasná komédia, ktorá roztočí groteskný kolotoč.

Po šiestich rokoch sa do Martina vracia režisér Roman Polák s erbovým titulom ruskej dramatiky. V tragikomédii Višňový sad na seba narážajú dva svety, minulosť a súčasnosť a bojujú o budúcnosť. Premiéra tejto ruskej klasiky je plánovaná na 11. 11. 2017 v Národnom dome.

 

 

Inscenácia Čechovovho Ivanova patrí k najvýraznejším výsledkom spolupráce Romana Poláka so SKD Martin – v sezóne 2005/2006 získala ocenenie DOSKY za najlepšiu inscenáciu, réžiu, scénu, kostýmy a scénickú hudbu a stala sa udalosťou sezóny. Inscenácia Višňového sadu uzavrie reprezentatívny dramatický výber z hier ruskej klasiky. SKD Martin je v súčasnosti jediné divadlo na Slovensku, ktoré ponúka takýto prierez.

 

Rocková pseudoopera S. Zweiga Biológia politika – Fouché! v réžii Lukáša Brutovského bude mať premiéru 2. 2. 2018. Tento divadelný koncert je venovaný človeku, ktorého životný príbeh je esenciou bezcharakternosti. Chladnokrvnosť človeka, ktorý využil vo svoj prospech všetky turbulentné zvraty pred, počas a po francúzskej revolúcii a vždy v pozícii šedej eminencie, ktorá do veľkej miery riadila politický a spoločenský život nielen vo Francúzsku, ale aj v Európe, dodnes ohuruje. Joseph Fouché je nedostižným vzorom všetkých intrigánov. Fouchého príbeh je nielen napínavým rozprávaním o časoch, kedy gilotíny prakticky nevychladli, ale hlavne frapujúcim politickým školením pre cynikov.  

 

Premiéru v Národnom dome bude mať 13. 4. 2018 ďalší Shakespeare v podaní Doda Gombára. Kráľ Lear je obrazom doby, v ktorej „blázni vedú slepcov“, je tragédiou moci, ale predovšetkým tragédiou človeka. Lear, jedna z najvýraznejších mužských dramatických postáv, je dobre načasovanou výzvou pre Jána Kožucha a široká shakespearovská krajina otvára režisérovi mnoho interpretačných možností.

 

Súčasná komédia Fóbie je bizarnou mozaikou dramatických a pseudodramatických situácií okolo sobáša, ktorý sa možno ani neuskutoční. Hra je ironickým komentárom obdobia finančnej krízy, ale predovšetkým krízy medziľudských vzťahov, komediálnou štúdiou neschopnosti komunikovať – a to nielen medzi budúcimi(?) manželmi, ale aj medzi ich rodičmi a priateľmi. David Gieselmann ponúka hercom šesť vynikajúcich komediálnych rolí. Hra tvorivo pracuje so zámenami, prevlekmi až do tej miery, že postavy a diváci v závere pociťujú čosi ako krízu identity. Hra bude mať slovenskú premiéru 15. 6. 2018 v Štúdiu SKD.   

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.

Reklama

Články mesiaca

Zdravie

Martinskí medici s veľkým srdcom

Druhý ročník Martinského behu medikov pod záštitou prof. MUDr. Dušana Meška, PhD...

Z regiónu

Skrášlenie obecného dvora závisí aj od vášho hlasu

V Kláštore pod Znievom chcú mať nielen krajší obecný úrad, ale aj jeho dvor. Obe...

Oznamy

Vodiči si ničia nárazníky pred poliklinikou v Martine

Do redakcie Turiec Online prišiel podnet od obyvateľa Martina ohľadom obrubníkov...

Aktivity

Talent Show na evanjelickej škole

Jednou zo silných stránok Evanjelickej spojenej školy je nadštandardná výučba an...

Z regiónu

Bytčianske gymnázium vyvesilo čiernu zástavu na pamiatku Ján…

ŽILINA, 27. februára 2018 – Gymnázium v Bytči v pôsobnosti Žilinského samosprávn...

Spoločnosť

Martinčan prezentoval na „Na krakowskom kráľovskom stole“

V dňoch od 2. do 4. marca 2018 sa v Krakowe konal už XIX. ročník medzinárodnej „...

Oznamy

Na Národnom cintoríne začína výrub

Na Národnom cintoríne v Martine bude od 13. do 28. marca prebiehať výrub rizikov...

Spoločnosť

Kia Motors Slovakia predkladá dve alternatívy rastu platov

(Teplička nad Váhom) 14. marec 2018 – Kia Motors Slovakia (KMS) pripravila pre s...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineMestská scéna Martin
Kino Strojár
TV Severka