Reklama
nedeľa, 17 september 2017 00:45

Spomienková slávnosť Martina Benku

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Spomienková slávnosť Martina Benku Spomienková slávnosť Martina Benku

V stredu 20. septembra 2017 o 15.00 hodine sa v priestoroch Slovenského národného múzea – Múzea Martina Benku v Martine pri príležitosti 129. výročia narodenia Martina Benku stretnú jeho príbuzní, rodáci, spolupracovníci i obdivovatelia maliarskej tvorby. V dome, v ktorom umelec žil a tvoril posledných 12 rokov a spolu so svojimi dielami ho daroval štátu, budú pozvaní hostia i priaznivci jeho diela spomínať na Benku – jedného z najvýznamnejších slovenských maliarov.

Podľa maliarovho želania sa na spomienkovej slávnosti každý rok udeľuje Cena Martina Benku, tento rok sa tak stane už po štyridsiaty druhý raz. Získať ju môžu začínajúci a etablovaní výtvarní umelci a teoretici umenia, ktorí svojimi dielami či teoretickými prácami významne obohatili slovenskú kultúru a umenie. Diela adeptov navrhnutých na  ocenenie vyberá Komisia pre správu pozostalosti Martina Benku pôsobiaca pri Fonde výtvarných umení v Bratislave.

 

Cenu Martina Benku za rok 2016 na slávnostnom komornom podujatí, sprevádzanom úryvkami z Benkových úvah i hudbou, udelia predstavitelia Fondu výtvarných umení. Slávnosť bude pokračovať položením venca na umelcov hrob na Národnom cintoríne, ako symbolickým poďakovaním za hodnoty, ktoré Martin Benka rozvinul v slovenskom výtvarnom umení i v kultúre. Veď tento významný predstaviteľ a zakladateľ slovenskej výtvarnej moderny, tvorca národného mýtu, neúnavne propagoval slovenskú kultúru.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn