Reklama
štvrtok, 21 september 2017 17:58

Umelec a herec JÁN BARTO oslávil 90 rokov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Umelec a herec JÁN BARTO oslávil 90 rokov Umelec a herec JÁN BARTO oslávil 90 rokov Foto: SKD Martin

Veľmi sympatický, čiperný a príjemný pán, Ján Barto, sa narodil 6. 8. 1927 na Gemeri. Pochádza z obce Sirk neďaleko Revúcej. Vyrastal v rodine baníka, a keďže sa netúžil stať baníkom, odišiel do nitrianskeho divadla. Nepobudol tam dlho, pretože po bombardovaní sa divadlo nepodarilo obnoviť. Odišiel teda domov, naspäť do Sirku. Keď sa naskytla príležitosť, vrátiť sa k divadlu, neváhal. Prijali ho do martinského divadla, kde nastúpil 1. 1. 1946 a verne v ňom zotrval až do odchodu do dôchodku v roku 1990.

V martinskom umeleckom súbore pôsobil ako inšpicient a herec. Je prekvapujúce koľko postáv stihol stvárniť popri plnení úloh vyplývajúcich z inšpicientskej funkcie. Od začiatku päťdesiatych až do konca sedemdesiatych rokov účinkoval v mnohých inscenáciách, napríklad Prísaha, (Vojto), 1953, Mahenov Jánošík, (Ďurica), 1958, Aristokrati, (Pyžov), 1961, Svadba sobášneho podvodníka, (Fikrle), 1962, O myšiach a ľuďoch, (Whit), 1963, Človek pre všetky časy, (Wolsey), 1969, Kupecká komédia, (Demifón), 1979. Nedá sa nespomenúť hru Evy Maliti-Fraňovej Krcheň Nesmrteľný (2002), v ktorej v postave Krcheňa exceloval. Aj v súčasnosti z neho vyžaruje obrovská vnútorná energia, ktorá bola hnacím motorom aj tejto inscenácie.

 

 

Ďalšie inscenácie, v ktorých v posledných rokoch účinkoval sú Plné vrecká peňazí, Meteor, Faidra, Pamäť, Dog´s Heart, Štúrovci, Čajka, Cesta životom a Macbeth. V súčasnosti stále účinkuje v divácky mimoriadne úspešnom divadelnom sitcome www.narodnycintorin.sk v postave Jána Francisciho. Nedávno oslávil krásne životné jubileum, pri príležitosti ktorého mu pracovníci divadla, kolegovia, ale predovšetkým priatelia z prostredia divadla zorganizovali veľkolepú oslavu. „Po predstavení www.narodnycintorin.sk, v ktorom účinkujem, mi pripravili krásnu oslavu, ktorá dopadla naozaj veľkolepo, bolo to krásne,“ spomína si Ján Barto.

 

 

Riaditeľ divadla František Výrostko mu pri tejto príležitosti napísal list, ktorý si nesmierne váži a teší ho. Gratulovalo mu, samozrejme, celé divadlo. Čo mu však dodáva silu a energiu aj tomto úctyhodnom veku ísť medzi kolegov a postaviť sa na dosky, ktoré znamenajú svet? „Predovšetkým je to moja rodina, moje dve dcéry, moje vnúčatá, ktoré sú mojou oporou. Samozrejme aj ľudia v divadle, všetci mladí kolegovia, ktorí ma, ako sa hovorí, držia nad vodou,“ prezrádza J. Barto. „V martinskom divadle, či sa už volalo Armádne divadlo, Divadlo SNP alebo staronové Slovenské komorné divadlo, bol vždy a dúfam, že aj bude, vynikajúci kolektív. Ako sa divadlo rozrastalo, herci prichádzali, mnohí aj odchádzali, najmä do Bratislavy, ale vždy prišli noví, mladí a vždy platilo, že sme tvorili výborný, priateľský kolektív,“ zamýšľa sa a podľa toho s akou láskou hovorí o svojich kolegoch, bývalých aj súčasných, je očividné, že divadlu ešte stále patrí celou svojou dušou. „Na záver by som sa chcel divadlu a všetkým ľuďom, ktorí ho tvoria, poďakovať, za pekné chvíle, množstvo krásnych zážitkov, za množstvo príležitostí, ktoré mi divadlo za všetky tie roky dalo,“ dodáva dlhoročný člen martinského súboru.  

Alexandra Frančáková

Redaktorka Turiec Online

Moja práca je mojou záľubou, vidím v nej zmysel a význam. Popri štúdiu sa snažím nájsť čas aj na beletriu, mám rada prírodu, mesto, v ktorom žijem a predovšetkým svoju rodinu.