streda, 27 september 2017 16:32

Nadácia Križovatka pomáha bábätkám Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nadácia Križovatka pomáha bábätkám Nadácia Križovatka pomáha bábätkám Foto: UN Martin

Neonatologická klinika JLF UK a UNM dostala do daru 10 kusov monitorov dychu Babysense. Prístroje venovala klinike Nadácia Križovatka ako vďaku za pomoc pri projekte „Mamička, dýcham“, na ktorom úzko spolupracujú už niekoľko rokov. Nadácia Križovatka vznikla s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a prístroj Babysense disponuje možnosťou eliminovať ohrozenie novorodenca na minimum.

Ide o zariadenie, ktoré má upozorniť ošetrujúci personál alebo rodičov v domácich podmienkach na zastavenie dychu trvajúce dlhšie ako 20 sekúnd. Tieto monitory sú účinnou prevenciou spomínaného syndrómu. Počet pacientov na našej klinike  však nie je totožný s počtom monitorov dychov, preto sú pacienti monitorovaní aj inými prístrojmi. Prednosta Neonatologickej kliniky UNM, prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc. uvádza, že práve dodávka týchto monitorov dychov umožní aby prístroj, ktorý môže byť použitý aj na intenzívnejšiu starostlivosť bol uvoľnený a nahradený monitorom dychu.

 

S pomocou Nadácie Križovatka sú postupne vybavované monitormi Babysense všetky novorodenecké oddelenia v nemocniciach po celom území Slovenska. Martinskí neonatológovia nadobudli za 9 rokov súčinnosti s nadáciou celkom 26 takýchto monitorov. Za ten čas rozpracovali program zameraný aj na zapožičiavanie monitorov k domácemu používaniu. „Škála dôvodov, kedy sa rodičom odporúča prenajať si monitor dychu, je široká. Ak ide o nezrelé dieťa, ak sa vyskytol syndrómom náhleho úmrtia u súrodenca, ak má dieťa  chronické pľúcne ochorenia. Časť rodičov si zadovažuje monitor aj preventívne. V dnešnej dobe nie je problém zakúpiť si svoj vlastný,“ tvrdí prednosta.

 

Babysense spoľahlivo kontroluje dýchanie novorodenca. Špecifikom monitoru je zvukový a svetelný signál, ktorý upozorňuje na zastavenie dychu. Univerzitná nemocnica v Martine mesačne sprostredkuje zapožičanie priemerne 20 kusov monitorov na dobu pol roka. Vo veľkej väčšine ide o malých pacientov, ktorí boli hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Podľa platných odporučení zdravý jedinec nemusí byť monitorovaný, ale keďže sme v zdravotníckom zariadení, vítame možnosť monitorovať každého novorodenca. Aj takého, ktorý je hospitalizovaný  na oddelení rooming-in a je stále pri mamičke. Tá je vďaka monitoru Babysense oveľa pokojnejšia,“ dodáva prof. Zibolen.