Reklama
pondelok, 16 október 2017 21:05

Blíži sa siedmy Martinský cestovateľský festival

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Blíži sa Martinský cestovateľský festival Blíži sa Martinský cestovateľský festival

Zas je tu čas, kedy prichádza termín Martinského cestovateľského festivalu. Keďže každý rok prinášame niečo nové, v aktuálnom siedmom ročníku sme sa rozhodli pre zmenu názvu. Vychádza zo zamerania festivalu, ktorého mottom je myšlienka Thora Heyerdahla: "Hranice? Nikdy som žiadnu nevidel, ale počul som, že existujú v mysli niektorých ľudí."

O čom bude festival „Bez hraníc“? Našou snahou je vytvoriť priestor na spoznávanie kultúrnych a spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta, a tým znižovať mieru predsudkov a intolerancie medzi ľuďmi. Už od minulého roka dávame viac priestoru mládeži a jej tvorbe. Počas festivalu sa opäť predstavia najzaujímavejšie žiacke prezentácie z projektu Mosty kultúry II. Festival poskytne príležitosť na osobné stretnutia s autormi fotografií, ale najmä s hosťami festivalu. Siedmy ročník, podobne ako tie predchádzajúce, sa realizuje prostredníctvom premietania fotografií, filmov a diskusií cestovateľov s divákmi.

 

Náš festival bude opäť určený nielen širokej verejnosti, ale aj mládeži turčianskych základných škôl, pre ktorú sú pripravené úvodné bloky prezentácií. Už tradičnou súčasťou bude súťažná výstava fotografií. Zároveň sa návštevníci môžu tešiť na tematické kolekcie fotografií Gustáva Hegedüša z cyklu ART-ISTI, Moniky Koberecovej pod názvom  Portrét, Martina Chrena pod názvom Krásny biely deň. Opäť sa na festivale predstavia tematické práce členov TUFOTÍM-u a rovnako fotografie pacientov psychiatrickej liečebne v Sučanoch z kolekcie OSUDY III. V rámci vernisáže týchto výstav bude odprezentovaná reportáž Michala Kolibu „Obrazy duše“. Počas festivalu premietneme vybrané filmy z archívu Jeden svet. Tešiť sa môžeme okrem iného na zaujímavé hudobné vystúpenia Davida Boleka, hry a súťaže v podaní skautov z Vrútok a mnoho iného.

 

Festivalový sviatok potrvá od 8. do 11. novembra 2017

 

Na stiahnutie: podrobný program v PDF

 

Konať sa bude na viacerých miestach, ktoré sú už tradične dané charakterom jednotlivých festivalových dní. Začíname v Cinema Cafe a vestibule kina Strojár. Druhý deň pokračujeme vo Veľkej zasadačke SNM v Martine. Počas tretieho dňa si festivalový divák bude môcť opäť aj „zašľapať“, keďže prezentácie s horskou tematikou budú už tretíkrát  na Chate na Martinských holiach. Organizátori festivalu sa už tešia nielen na prezentácie, ale aj na „čelovkový“ zostup z chaty. Nočnú turistiku považujeme za milé obohatenie festivalového maratónu. Záverečný, zároveň najdlhší a najpestrejší festivalový deň začne krátko popoludní a potom bude trvať až do neskorých večerných hodín v kine Strojár.

Mgr. Radoslav Pančík

Prispievateľ Turiec Online

Manažér pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie​, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.