utorok, 17 október 2017 15:21

Spojenie kultúr a jazykov na jednom mieste

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Noc jazykov a literatúry v Evanjelickej spojenej škole Noc jazykov a literatúry v Evanjelickej spojenej škole

Martin, Evanjelická spojená škola. Dňa 28. septembra 2017 sa uskutočnil druhý ročník akcie s názvom Večer jazykov a literatúry, počas ktorej študenti ESŠ pod vedením učiteľov pripravili a prezentovali bilingválne čítania v rôznych jazykoch, ku ktorými patrili nemecký, francúzsky, ruský, ale aj anglický a španielsky jazyk.

Atmosféru multikulturality bolo možné spozorovať už pri vstupe do priestrannej chodby budovy školy, kde mohli návštevníci tohto podujatia na určených stanovištiach pripravenú ochutnávku typických jedál z daných kultúr. Rovnako pôsobivo zaujali aj triedy vyzdobené a upravené na tému vybranej literárnej ukážky, pričom nechýbal dôvtip a kreativita, a tak sa počúvajúci mohli ocitnúť na francúzskom futbalovom ihrisku, v temnom nemeckom prístave či dokonca v ruskej lekárskej ambulancii a na americkej farme. Texty z vybraných diel čítali v päťminútových intervaloch v slovenskom a cudzom jazyku nielen študenti gymnázia, ale aj učitelia a zahraniční lektori.

 

Nechýbal ani sprievodné podujatia v podobe súťaže, predajné oddelenie s knihami, ktoré poskytlo Vydavateľstvo Matice slovenskej a kníhkupectvo Littera či detský kútik pre najmenších. Nielen od návštevníkov, ale aj od samotných organizátorov a študentov zožalo spoločensko-literárne podujatie mnoho pochvalných reakcií, ako sa vyjadruje o ňom aj študentka gymnázia: „Na Večeri jazykov a literatúry som bola prvýkrát a nevedela som, ako presne bude táto akcia vyzerať. Keďže som sa zúčastnila aj ako jedna z čítajúcich študentov, mala som aj trochu trému. Najviac sa mi páčilo, že každá krajina mala ochutnávky jedál. Mohla som zažiť chuť rôznych krajín na jednom mieste. Či už to boli francúzske croissanty, ruské pirôžky, nemecké praclíky alebo španielske gazpacho.“

 

 

Záverečným bodom programu bolo uvedenie do života ďalšej knižnej búdky Ďakujem, sused! od občianskeho združenia PREMENA – Spolupráca v Turci symbolicky – listami – riaditeľom Evanjelickej spojenej školy Jozefom Sopoligom. A tak knižnú búdku už čoskoro bude možno nájsť v blízkosti areálu školy, vybrať si z nej knižku a neskôr ju zas vrátiť alebo vymeniť za inú, a tak potešiť nielen seba, ale aj iných.

 

 

Jozef Sopoliga, riaditeľ Evanjelickej spojenej školy, zhodnotil Večer jazykov a literatúry nasledovne: „Bolo vidieť, že tento rok vynaložili veľkú snahu nielen učitelia ale aj žiaci. Bolo úžasné sledovať priebeh celej akcie, zapálenosť učiteľov a študentov prezlečených v tematickýchkostýmoch a triedy upravené podľa obsahu čítanej knihy. Verím, že Noc literatúry a jazyka splnila aj svoj hlavný cieľ, a tým je, že sprostredkovala mladším študentom prehľad o jazykoch, ktoré sa vyučujú na našej škole a tak im zaistí lepší výber v budúcnosti.“ Vzhľadom na neutíchajúci záujem o literárno-kultúrny večer plánujú študenti aj učitelia Evanjelickej spojenej školy  pokračovať aj ďalšie roky, preto si ho určite budúci rok nenechajte ujsť a príďte sa presvedčiť o jeho neskutočnej atmosfére na vlastné oči nabudúce aj Vy.

 

Darujte kvalitné vzdelanie a staňte sa patrónom Evanjelickej spojenej školy!

 

Barbora Sopoligová

Prispievateľka Turiec Online

Študentka Evanjelického gymnázia v Martine