Ide o špecializované pracovisko Kliniky infektológie a cestovnej medicíny JLF UK a UNM, ktoré mesačne navštívi v priemere 200 osôb. Vo väčšine prípadov sú to cudzinci, žiadajúci o pobyt na území Slovenska. Ich zákonnou povinnosťou je dodať na oddelene cudzineckej polície dokument o zdravotnej prehliadke, ktorý potvrdzuje, že dotknutá osoba netrpí chorobou ohrozujúcou verejné zdravie. Je to jeden z prvých krokov potrebných na udelenie povolenia na prechodný pobyt v SR. Ambulancia poskytuje poradenské služby aj slovenským cestovateľom plánujúcim dlhodobý pobyt v zahraničí a zároveň očkovanie proti nebezpečným cudzokrajným ochoreniam. Navštevujú ju aj Slováci, ktorí majú po návrate z cudziny zdravotné komplikácie.
V roku 2016 vyšetrili v Ambulancii pre cudzokrajné choroby viac ako 1700 osôb
Najčastejšie išlo o ľudí z Ukrajiny, zo Srbska a z Vietnamu. Väčšina z nich prišla na Slovensko za prácou. Vysokoškolské štúdium vylákalo z rodných krajín mnoho mladých Nórov, Turkov, Rusov i Bielorusov, ktorí si prehlbujú vzdelanie na slovenských univerzitách v Žiline, v Prešove, v Ružomberku, v Košiciach, v Banskej Bystrici a ďalších mestách. Vyšetrenia pre potreby cudzineckej polície sa realizujú tri dni v týždni a je potrebné vopred sa na ne objednať. Výsledky takejto lekárskej prehliadky dostanú žiadatelia do jedného týždňa.
Ambulanciu v Martine si dobrovoľne vybrali aj zahraniční študenti Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. S úsmevom nám povedali, že sú tu rýchlejšie vybavení, a to aj s cestou cez serpentíny horského prechodu Šturec. V porovnaní s inými nemocnicami im vraj v Martine stačí navštíviť len dve budovy kúsok od seba. Jazyková bariéra nezvykne byť prekážkou, nakoľko študenti zväčša prichádzajú v sprievode bilingválneho pedagóga. Aj vďaka priateľskému prístupu personálu sa komunikačné ťažkosti objavujú len sporadicky.