utorok, 24 október 2017 12:36

OSUDY– tretí ročník aj pre mládež

OSUDY– tretí ročník aj pre mládež OSUDY– tretí ročník aj pre mládež

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo cyklus tvorivých výtvarných, fotografických a literárnych dielní pod názvom OSUDY III., ktorý bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaný s  podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Prvá časť projektu vo forme tvorivých dielní odštartovala 5. septembra 2017 a bola realizovaná v priestoroch Psychiatrickej liečebne v Sučanoch. Pod odborným vedením lektora Ing. Radovana Šenšela, PhD. bolo pre pacientov pripravených päť tvorivých výtvarných stretnutí, ktoré mali ucelený charakter. Začínalo sa náučnou prezentáciou, z ktorej sa pacienti dozvedeli viac o možnostiach tvorby – od výberu námetu cez základy výtvarnej tvorby – kompozície, až k namaľovaniu vlastného obrázku, zachytávajúceho výjavy z ich života, pocity, nálady, sny, túžby… Pokračovalo sa hľadaním tvarov a budovaním predstavivosti pacientov, ktorí si počas dielní mali možnosť vyskúšať rôzne techniky, zamerané na zvládnutie maľby. S podporou a usmerňovaním lektora vytvárali diela, ktoré predstavovali tak konkrétne, ako aj abstraktné súčasti ich vnútorného a vonkajšieho sveta. Zaujala aj práca s hlinou, pomocou ktorej vznikli zaujímavé sošky a predmety.

 

Lektorom fotografických dielní bol Mgr. Michal Koliba. Ten odprezentoval rozmanité možnosti ako „zachytiť“ človeka a jeho pocity. Pacienti počas tvorivých stretnutí sami vytvárali a navrhovali rôzne situácie a premieňali svoje predstavy do výslednej fotografie, aby tak zachytili dušu, emócie, či osobnosť fotografa alebo fotografovaného.

 

Záverečná tvorivá literárna dielňa, pod odborným vedením dipl. psych. sestry Lenky Calíkovej, bola zameraná na vlastné umelecké sebavyjadrenie formou literárneho umenia. Pacienti počas nej vyjadrovali svoje pocity, postoje, názory, ale i nálady pri pohľade na nimi vytvorené fotografické a výtvarné diela, a to formou krátkych literárnych ukážok.

 

Druhú časť projektu - verejnú prezentáciu vytvorených diel pacientov pre zdravú časť populácie s dôrazom na mládež – otvorila výstava fotografií, výtvarných, keramických a literárnych diel, ktorá je verejnosti sprístupnená do 31. októbra 2017 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. Slávnostná vernisáž sa konala 17. októbra 2017. Hudobným vystúpením sa prezentoval David Bolek, krásnym slovom vernisáž obohatil Vladimír Šlepec. V mene organizátora projektu všetkých privítal Mgr. Radoslav Pančík, ktorý prostredníctvom pripravenej prezentácie oboznámil účastníkov vernisáže s priebehom celého projektu.

 

 

Pre veľký záujem a ohlas zo strany verejnosti bude táto nevšedná výstava sprístupnená aj v priestoroch Kina Strojár v Martine, v dňoch  8. – 11. novembra 2017. Na jej prehliadku všetkých srdečne pozývame.

 

Pridanou hodnotou projektu, oproti jeho uplynulým ročníkom, boli verejné prezentácie postojov, nálad a pocitov pacientov liečebne pre mládež, ktoré mali formu besied. Tie sa uskutočnili 20. októbra 2017 v klubovni Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine pre takmer sto študentov druhého ročníka v rámci predmetu “Umenie a kultúra”. Ich lektorkou bola PhDr. Mária Pronajová, ktorá s účastníkmi viedla diskusiu o hodnote zdravia, o krehkej hranici medzi zdravými a psychicky chorými ľuďmi.

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Mgr. Monika Ondrušová

Prispievateľka Turiec Online

Kultúrny manažér, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.

Články mesiaca

Rozhovory

Baletka z Martina, ktorá obišla svet

Aj vy pochybujete o tom, že sa dá zarábať tým, čo vás baví a popri tom precestov...

Spoločnosť

Deti učíme pýtať sa a nielen slepo poslúchať

História holokaustu je komplexná a komplikovaná zároveň, preto môže byť jej spro...

Aktivity

Kláštorský ples hostil moderátorku Anetu Pariškovú

Začiatok každého roka je vždy spojený s plesovou sezónou. Inak to nebolo ani v K...

Spoločnosť

Turčianske firmy sa spojili pre dobrú vec

Plesová sezóna je aj v Martine v plnom prúde. Tento rok sa do kalendára plesovýc...

Zdravie

Vedci JLF UK identifikovali doteraz neznámu mutáciu vrodenej…

Vrodené poruchy fibrinogénu patria medzi vzácne poruchy zrážania krvi. Doktorand...

Kultúra

Predpredaj: Mega oslavy výročia SNP s Kollárovcami a Moravan…

V stredu 29. augusta 2018 sa pripravuje v martinskom Amfiku skutočne veľkolepý p...

Zdravie

Február je kritický pre výskyt chrípkových ochorení

V závere druhého februárového týždňa evidovali v Univerzitnej nemocnici Martin z...

Aktivity

Husársky kúsok žiakov Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha

Žiaci Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha (GVPT) sa už niekoľko mesiacov usilovne...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineMestská scéna Martin
Kino Strojár
TV Severka