pondelok, 30 október 2017 01:25

Najťažššia slovenská ferrata je na Skalke Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Najťažššia slovenská ferrata je na Skalke Najťažššia slovenská ferrata je na Skalke Autor: Ing. Dalibor Steindl, foto: Jozef Petráš

(Kremnica, Martin, – 28.10.2017) Neďaleko geografického stredu Európy dnes slávnostne otvorili na Skalke pri Kremnici nový ferratový chodník s celoročnou návštevnosťou. Via ferrata Komín je náučná zaistená cesta, ktorá sa  nachádza v Kremnických vrchoch.

Je jednosmerná a má 3 cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku. „Na zaistenej ceste čaká návštevníka až 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m," zdôrazňuje Ing. Dalibor Steindl, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec-Kremnicko, ktorá sa podieľala na financovaní tohto turisticky atraktívneho produktu.

 

 

K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obtiažnosťou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel. Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie budú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke.

 

 

"S myšlienkou projektu Via ferrata Komín prišiel kremnický poslanec Ivan Petráš. Keďže mesto Kremnica je členom OO CR Turiec-Kremnicko a budovanie ferratových chodníkov je súčasťou koncepcie turistického rozvoja našich regiónov, podarilo sa krásne dielo, ktoré celoročne obohatí ponuku cestovného ruchu," dodáva Ing. Dalibor Steindl z OO CR Turiec-Kremnicko. Projekt bol realizovaný vďaka Pavlovi Rajčanovi a Tomášovi Hulinovi, ktorí malý sen pretvorili na veľkú skutočnosť.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn