pondelok, 30 október 2017 05:53

SPOSA - Turiec otvorila v Záturčí nové rodinné centrum Doporučený

SPOSA - Turiec otvorila v Záturčí nové rodinné centrum SPOSA - Turiec otvorila v Záturčí nové rodinné centrum

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom - Turiec (SPOSA - Turiec) je rodičovské občianske združenie, ktoré zastupuje záujmy detí, mládeže i dospelých s poruchou autistického spektra v regióne Turiec. Koncom októbra 2017 slávnostne otvorili nové priestory Rodinného centra pre rodiny s autistickým členom na Ul. Š. Furdeka v Martine - Záturčí. Je to ďalší úspešný míľnik tohto združenia, ktoré vzniklo v Martine pred piatimi rokmi ako regionálna organizačná jednotka SPOSA Bratislava.

SPOSA - Turiec poskytuje deťom a dospelým s poruchou autistického spektra, ale aj celým rodinám rôzne možnosti na pravidelné stretávanie, vzdelávanie sa a vymieňanie skúseností v novovzniknutom Rodinnom centre v Záturčí. V rámci združenia sa jeho členovia snažia presadzovať a podporovať všetky opatrenia, ktoré by zlepšovali kvalitu života ľudí s poruchou autistického spektra. Hlavným cieľom združenia je umožniť všetkým deťom i dospelým s touto poruchou vzdelávať sa primeraným spôsobom a tráviť zmysluplne voľný čas a podporiť ich začlenenie do spoločnosti.

 

 

"Našou snahou bolo už dávnejšie získať väčšie priestory, kde by sme mohli rozvíjať svoje aktivity, mať stretnutia s deťmi a ich rodinami a poskytovať deťom aj logopedickú starostlivosť. V júli tohto roku sa naskytla možnosť a podpísali sme s mestom Martin nájomnú zmluvu o nebytových priestoroch v Záturčí a postupne sme začali s rekonštrukciou prvého poschodia budovy. Nachádza sa tu detská herňa, relaxačná miestnosť, spoločenská miestnosť a telocvičňa. V našom združení je aktuálne dvadsať detí, no kapacita tohto centra je väčšia. Na druhom poschodí sa nám navyše otvára možnosť otvorenia materskej škôlky pre deti s autizmom. Našim hlavným cieľom bolo zastrešiť najmä predškolskú starostlivosť o autistické deti, no myslíme aj na staršie deti a dospelých, pre ktorých by sme v budúcnosti radi zriadili domov sociálnych služieb," uviedla Iveta Bujňáková, predsedníčka OZ SPOSA - Turiec.

 

 

Spolupráca mesta a združenia pokračuje už niekoľko rokov

 

"Keď som nastúpil na funkciu viceprimátora, oslovili ma členky združenia SPOSA a podarilo sa nám spoločne rozsvietiť namodro Divadelné námestie - modrá farba a druhý apríl sú totiž Svetovým dňom povedomia o autizme. Spoznal som kolektív i deti, ktorým pomáhame a postupne sme začali uvažovať ako ďalej. Som veľmi rád, že práve v tomto roku (2017, pozn. redakcie) sa podarilo na Prvom benefičnom plese SPOSA - Turiec vyzbierať financie na činnosť združenia. Počas spoločných stretnutí sme začali hľadať aj väčšie priestory na činnosť združenia, keďže tie, ktoré mali v CVČ Kamarát, už pre ich rozvoj nepostačovali. Vedel som, že práve v Záturčí malo mesto voľné miesto a preto sme spolu s poslancami a výborom mestskej časti poskytli združeniu súčinnosť i pomoc a tento priestor im poskytli za symbolické nájomné. To, čo som mal možnosť vidieť pri otvorení tohto nového rodinného centra, potvrdzuje, že tu odviedli naozaj veľa dobrovoľníckej práce a tieto priestory si spoločnými silami zútulnili. Teším sa aj na ďalšiu spoluprácu a verím, že toto centrum sa podarí dobudovať a rozšíriť," dodal viceprimátor mesta Martin Imrich Žigo.

 

 

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | blog SME, LinkedIn, Twitter

Články mesiaca

Rozhovory

Baletka z Martina, ktorá obišla svet

Aj vy pochybujete o tom, že sa dá zarábať tým, čo vás baví a popri tom precestov...

Spoločnosť

Deti učíme pýtať sa a nielen slepo poslúchať

História holokaustu je komplexná a komplikovaná zároveň, preto môže byť jej spro...

Aktivity

Kláštorský ples hostil moderátorku Anetu Pariškovú

Začiatok každého roka je vždy spojený s plesovou sezónou. Inak to nebolo ani v K...

Spoločnosť

Turčianske firmy sa spojili pre dobrú vec

Plesová sezóna je aj v Martine v plnom prúde. Tento rok sa do kalendára plesovýc...

Zdravie

Vedci JLF UK identifikovali doteraz neznámu mutáciu vrodenej…

Vrodené poruchy fibrinogénu patria medzi vzácne poruchy zrážania krvi. Doktorand...

Kultúra

Predpredaj: Mega oslavy výročia SNP s Kollárovcami a Moravan…

V stredu 29. augusta 2018 sa pripravuje v martinskom Amfiku skutočne veľkolepý p...

Zdravie

Február je kritický pre výskyt chrípkových ochorení

V závere druhého februárového týždňa evidovali v Univerzitnej nemocnici Martin z...

Aktivity

Husársky kúsok žiakov Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha

Žiaci Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha (GVPT) sa už niekoľko mesiacov usilovne...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineMestská scéna Martin
Kino Strojár
TV Severka