Vytlačiť túto stránku
pondelok, 06 november 2017 12:36

MFFK Febiofest oslávi 25 rokov a vyhlasuje medzinárodnú súťaž

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
MFFK Febiofest oslávi 25 rokov a vyhlasuje medzinárodnú súťaž MFFK Febiofest oslávi 25 rokov a vyhlasuje medzinárodnú súťaž

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest chystá jubilejný 25. ročník. Ten sa v Bratislave uskutoční od 15. do 21. marca 2018 a ako najväčšia putovná prehliadka zavíta následne do ďalších 10 slovenských miest – do Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Levíc, Martina, Popradu, Prešova, Prievidze, Trenčína a Trnavy.

MFFK Febiofest ako pocta autorskej a klubovej kinematografii prinesie k slovenským divákom opäť vyše 100 kvalitných filmov, ktoré reflektujú súčasný svet a ktoré zaujali aj na prestížnych svetových festivaloch. „Je skvelé, že festival ani po 25 rokoch nestratil vnútornú dynamiku a že v posledných rokoch vzniká v atmosfére spolupráce naprieč slovenským filmovým prostredím. Doba a svet okolo nás sa rýchlo menia a ani festival sa nemôže vyhýbať zmenám. Blížiaci sa ročník bude nielen oslavou veľkých výročí, ale aj ďalším razantným krokom k modernému, atraktívnemu filmovému sviatku s ponukou súčasných i starších filmov a s programom pre laikov i filmových profesionálov z celého sveta,“ povedal Přemysl Martinek, pod ktorého umeleckým vedením sa v roku 2016 Febiofest zmenil na Medzinárodný festival filmových klubov.

 

V aktuálnom ročníku bude už po piatykrát dominantou programu MFFK Febiofest súťažná sekcia V strede Európy

 

Jedným z najdôležitejších zámerov Febiofestu je vytvárať priestor na vzájomnú konfrontáciu slovenskej kinematografie a produkcie susedných krajín,“ povedal pri 20. výročí festivalu jeho vtedajší riaditeľ a dnešný prezident Peter Dubecký. Práve vtedy sa do tradičnej programovej skladby dostala po prvýkrát súťažná sekcia, ktorá rozšírila poslanie Febiofestu a zmenila ho z prehliadky na medzinárodný festival.

 

Aj tento rok sa v súťaži stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych krátkych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a od nášho najbližšieho západného suseda, z Rakúska. Filmári môžu svoje diela prihlasovať už od teraz až do 31. januára 2018 prostredníctvom formulára uverejneného na webovej stránke festivalu www.febiofest.sk. Ocenenie je už tradične spojené s finančnou prémiou 3000 EUR, o víťazovi rozhoduje medzinárodná porota a jeden z  filmov si odnesie aj Cenu divákov.

 

Do svojho 25. ročníka existencie vstúpi v roku 2018 aj Asociácia slovenských filmových klubov, hlavný organizátor MFFK Febiofest. Oslávi ho aj jednou z programových sekcií – Klubovým Jukeboxom. Z najúspešnejšej 25-ky filmov ASFK si budú môcť diváci internetovým hlasovaním vybrať 5 klubových hitov, ktoré im na želanie zahrá na festivalovom plátne MFFK Febiofest. Počas slávnostného otváracieho večera v Bratislave sa už po 10-ty krát udelia Výročné ceny ASFK.

 

V programe jubilejného 25. ročníka sa predstavia aj exkluzívne predpremiéry nových domácich filmov v sekcii Slovenská filmová krajina, ktorá je divácky najúspešnejšou a najnavštevovanejšou sekciou. Výber nových snímok z celého sveta a aj tých ovenčených z prestížnych festivalov, zas uvedie exkluzívne a len počas festivalu, sekcia Klubový film dnes, ktorá sa dočká tento rok zaujímavých zmien.

 

Diela zlatých fondov svetovej aj slovenskej kinematografie uvedie sekcia Zrkadlo minulosti. V programe budú pokračovať aj sekcie pre náročného diváka Experimental a Kinoikon+ a MFFK Febiofest už tradične neopomenie ani najmladších divákov a prinesie Filmový kabinet deťom. Program pre filmových profesionálov pod názvom Industry Days opäť predstaví zástupcom prestížnych filmových festivalov desiatku najočakávanejších pripravovaných slovenských filmových projektov.

 

Aktuálne informácie na www.febiofest.skwww.asfk.skwww.facebook.com/Febiofest.sk/www.facebook.com/asfk01

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky