pondelok, 20 november 2017 20:28

Prehliadka odborných zručností v SOŠ obchodu a služieb v Martine Doporučený

Prehliadka odborných zručností v SOŠ obchodu a služieb v Martine Prehliadka odborných zručností v SOŠ obchodu a služieb v Martine Text a foto: PhDr. Peter Huľo, PhD.

Aj v tomto školskom roku v mesiaci november žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine pripravili pre žiakov základných škôl a širokú verejnosť prehliadku odborných zručností pod názvom „Ukážme, čo vieme“. Cieľom tohto školského eventu bolo predstaviť jeho návštevníkom možnosti štúdia v aktuálne otvorených študijných a učebných odboroch a podnietiť záujem mladých ľudí o štúdium jedného z nich. K jeho úspešnému priebehu prispeli aj žiaci študijného odboru hotelová akadémia.

Svoj odbor predstavili žiaci prezentáciou vybraných praktických zručností, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou  pracovných činností vykonávaných v pohostinských zariadeniach. Základoškoláci, ich rodičia a ostatní hostia na tomto podujatí mali možnosť uvidieť napríklad množstvo dekorácií jedál a nápojov vyrobených z rôznych druhov ovocia, zeleniny a ostatných ingrediencií. Boli to malé umelecké diela plné fantázie a kreativity, ktoré hoteláci vytvárali podľa súčasných gastronomických trendov.

 

 

K ďalším prezentovaným odborným zručnostiam patrili príprava miešaného nápoja v bostonskom šejkri, dochucovanie polievky a flambovanie dezertu vo voľnom štýle. Do týchto zdanlivo nenáročných činností žiaci hotelovej akadémie zakomponovávali netradičné, vlastnou fantáziou vytvorené náročné prvky, ktorými zvýraznili ich krásu, eleganciu a želanú inakosť. Hostia podujatia tak naživo videli miešanie nápoja „štyrmi rukami“, jeho dvojprúdové vylievanie zo šejkra do podávacích pohárov, ochucovanie polievky pomocou dymiacich byliniek, či flambovanie dezertu s iskriacim efektom.

 

Zážitok z prehliadky týchto zručností znásobovalo dejisko a herecké výkony žiakov

 

Inšpiráciu k jeho príprave  a navodeniu miestami až strašidelnej atmosféry našli v knihe Harry Potter. Z hotelákov sa tak  na chvíľku stali  ľudia zo záhrobia, čerti, či čarodejníci pripravujúci jedlá a nápoje. Dokázali tým, že sú schopní fantazírovať a pokračovať v trendoch zážitkovej gastronómie. Hosťom podujatia sa vystúpenie žiakov veľmi páčilo. Ich výkony odmeňovali silným potleskom. Po prehliadke zručností sa mnohí z nich bližšie zaujímali o štúdium tohto odboru. Informácie o jeho obsahu a o možnostiach uplatnenia sa na celosvetovom trhu práce po jeho absolvovaní trpezlivo poskytovala skúsená odborná učiteľka Bc. Soňa Humená. Na základe jej prognózy by mal byť v budúcom školskom roku záujem základoškolákov o štúdium v odbore hotelová akadémia veľmi výrazný.

 

 

Prezentácia zručností pod názvom „Ukážme čo vieme“ sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine aj v tomto školskom roku vydarila. Niet sa čo čudovať. Žiaci vložili do prípravy tohto dňa veľa energie a entuziazmu. Uznania za ich snaženie vyjadrené potleskami a slovami vďaky nielen od hostí podujatia, ale aj od ich vlastných učiteľov boli pre nich veľkou odmenou. A čo bolo pre nich najdôležitejšie? Pochopili, že robiť veci nezištne, s láskou a oduševnene má v živote človeka žijúceho v spoločnosti veľký význam.

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | blog SME, LinkedIn, Twitter

Články mesiaca

Rozhovory

Baletka z Martina, ktorá obišla svet

Aj vy pochybujete o tom, že sa dá zarábať tým, čo vás baví a popri tom precestov...

Spoločnosť

Deti učíme pýtať sa a nielen slepo poslúchať

História holokaustu je komplexná a komplikovaná zároveň, preto môže byť jej spro...

Aktivity

Kláštorský ples hostil moderátorku Anetu Pariškovú

Začiatok každého roka je vždy spojený s plesovou sezónou. Inak to nebolo ani v K...

Spoločnosť

Turčianske firmy sa spojili pre dobrú vec

Plesová sezóna je aj v Martine v plnom prúde. Tento rok sa do kalendára plesovýc...

Zdravie

Vedci JLF UK identifikovali doteraz neznámu mutáciu vrodenej…

Vrodené poruchy fibrinogénu patria medzi vzácne poruchy zrážania krvi. Doktorand...

Kultúra

Predpredaj: Mega oslavy výročia SNP s Kollárovcami a Moravan…

V stredu 29. augusta 2018 sa pripravuje v martinskom Amfiku skutočne veľkolepý p...

Zdravie

Február je kritický pre výskyt chrípkových ochorení

V závere druhého februárového týždňa evidovali v Univerzitnej nemocnici Martin z...

Aktivity

Husársky kúsok žiakov Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha

Žiaci Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha (GVPT) sa už niekoľko mesiacov usilovne...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec Online



TV Severka
Kino Strojár
Mestská scéna Martin