sobota, 09 december 2017 17:57

Martinskí evanjelici pomôžu ľuďom zasiahnutým hurikánom Irma Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Martinskí evanjelici pomôžu ľuďom zasiahnutým hurikánom Irma Martinskí evanjelici pomôžu ľuďom zasiahnutým hurikánom Irma

Ochutnajte "Ameriku" bol názov akcie Evanjelickej spojenej školy, ktorá sa konala na americký Deň vďakyvzdania, 23.11.2017. V rámci tohto podujatia si rodičia, študenti i široká verejnosť  mohli vypočuť príbehy amerických lektorov pôsobiacich na škole a študentov, ktorí v rámci svojho štúdia na Evanjelickom gymnáziu strávili v Amerike určitý čas v hosťovských rodinách z partnerských cirkevných zborov, s ktorými škola dlhodobo spolupracuje.

Tomáš Gulán, ktorý je koordinátor programu pobytov študentov v USA povedal: „Sú to dlhoročné priateľstvá s ľuďmi, ktorých osobne poznáme a ku ktorým posielame našich študentov. Aj preto vieme, že o nich bude dobre postarané. Vďaka podpore amerických partnerov naši študenti ušetria na ubytovaní, strave a jediná položka, za ktorú si žiaci sami platia, je letenka“. Pobyt trvá vždy minimálne 1 mesiac a žiaci bývajú v rodinách, v ktorých si môžu nájsť kamarátov v podobnom veku. Každoročne Evanjelická spojená škola vyšle do Ameriky okolo 10 svojich študentov. Tí v Amerike často zisťujú, ako veľmi je angličtina dôležitá, a preto mnohí sa v nej chcú naďalej zlepšovať i doma. Kritériom vycestovania je angličtina na komunikačnej úrovni, motivačný list, ochota byť otvorený novým skúsenostiam a žiaci tiež absolvujú motivačný pohovor.

 

Súčasťou podujatia bolo okrem ochutnávky tradičných amerických jedál aj predstavenie projektu Centra kresťanského vzdelávania s názvom “Učíme sa pomáhať.“ Tentokrát chcú martinskí evanjelici  zmierniť následky nedávnej katastrofy spôsobenej hurikánom Irma. Podľa slov riaditeľa Centra kresťanského vzdelávania doc. Ing. Bohdana Hroboňa, PhD. M.A., je toto gesto dobrým signálom pre našich dlhoročných amerických partnerov, že pomocnú ruku, ktorá bola podaná nám, vieme a chceme podať ďalej.

 

 

Finančná zbierka pôjde chudobným mexickým komunitám na Floride, ktorým hurikán Irma sťažil už aj tak neľahký život. Ako vraví Bohdan Hroboň, „Vďaka tomuto projektu si naši ľudia uvedomia, že aj inde na svete, dokonca aj na Floride, existuje veľký kus biedy,“ a zároveň dodáva, že Slováci, rovnako ako iné národy, sa potrebujeme naučiť dávať, pomáhať, a myslieť na druhých. „Vyzbierané peniaze odovzdám osobne počas mojej pracovnej cesty v januári budúceho roka. Naši partneri v USA prisľúbili, že zdvojnásobia každé nami vyzbierané euro. Našu pomoc dokážu distribuovať prostredníctvom svojich ľudí priamo v oblastiach postihnutých hurikánom a vedia presne určiť, kto pomoc potrebuje najviac. Samozrejmosťou bude poskytnutie spätnej väzby cez konkrétne príbehy a fotky ľudí, ktorým sme takto dokázali pomôcť.“

 

Mgr. Dušan Haško

Prispievateľ Turiec Online

PR manažér Nadácie kresťanského vzdelávania