streda, 17 január 2018 11:48

Prof. Lukáš Plank získal nomináciu na Krištáľové krídlo

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Prof. Lukáš Plank získal nomináciu na Krištáľové krídlo Prof. Lukáš Plank získal nomináciu na Krištáľové krídlo

Prednosta Ústavu patologickej anatómie Prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc, bol nominovaný na významné celospoločenské ocenenie Krištáľové krídlo. Nomináciu medzi tromi finalistami získal v kategórii Medicína a veda za zavedenie diagnostickej metódy BEAMing, pomocou ktorej vyšetrujú v martinských laboratóriách génové mutácie z krvi pacientov s pľúcnymi onkologickými ochoreniami.

Profesor Lukáš Plank vedie Expertízne konzultačné centrum bioptickej diagnostiky lymfoidných nádorových ochorení a ďalších zriedkavých ochorení, v ktorom realizujú diagnostiku onkologických pacientov z celého Slovenska. Toto centrum je súčasťou Ústavu patologickej anatómie JLF UK a UN v Martine. Ako jediný slovenský patológ sa podieľal na vzniku medzinárodnej Encyklopédie patológie.

 

Ocenenie Krištáľové krídlo je každoročne udeľované významným osobnostiam vedeckého, spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Jeho hlavnou myšlienkou je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu spoločnosti. V súčasnosti sa Krištáľové krídlo udeľuje v kategóriách filantropia, hospodárstvo, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, rock pop jazz, hudba, šport, medicína a veda. Zároveň sa udeľuje aj mimoriadna cena za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí, či iný významný počin.

 

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2017 budú vyhlásení na slávnostnom galavečere 21.januára 2018, prenos z neho odvysiela RTVS v ten istý deň o 21.35 hod.