pondelok, 12 február 2018 11:34

Február je kritický pre výskyt chrípkových ochorení

Február je kritický pre výskyt chrípkových ochorení Február je kritický pre výskyt chrípkových ochorení Foto: scienceline.org

V závere druhého februárového týždňa evidovali v Univerzitnej nemocnici Martin zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípkových stavov. Ochorením sa nakazilo 30 pacientov a 70 zamestnancov nemocnice. Vzhľadom na vysokú chorobnosť pretrváva zákaz návštev na lôžkových častiach kliník a oddelení. Nariadenie vyplýva z rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine a platí do odvolania.

Chladné mesiace roka predstavujú vysoké riziko vypuknutia chrípkovej epidémie. Štatistiky poukazujú na to, že každoročne prichádza v dvoch vlnách. Prvá sa objavuje počas prvých troch decembrových týždňov, druhá medzi štvrtým až dvanástym týždňom nasledujúceho kalendárneho roka. Najkritickejším mesiacom je práve február. Podľa informácií RÚVZ v Martine za posledný týždeň došlo k nárastu chorobnosti najmä u osôb vo vekovej kategórii 16-19 rokov a u ľudí nad 60 rokov.

 

Chrípka je infekčné, vysoko nákazlivé ochorenie, ktorého inkubačná doba je obvykle 18 až 24 hodín

 

Šíri sa kvapôčkovou infekciou, pričom najčastejším zdrojom je priamy kontakt s infikovaným človekom, alebo s kontaminovaným predmetom. Ochorenie sa vyznačuje širokým spektrom klinických príznakov ako napríklad zvýšená teplota (38°C a viac), zimnica, bolesť hlavy, bolesť hrdla a svalov. Jedným zo sprievodných signálov je aj suchý, dráždivý kašeľ a nádcha. Infikovaný človek môže pociťovať únavu a vyčerpanosť. Pomerne často sa objavuje aj postihnutie tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje nechutenstvom, pocitom na vracanie, alebo naopak zápchou. Nakazeným osobám sa okrem medikamentov najčastejšie odporúča pokoj na lôžku a zvýšený príjem tekutín. U nekomplikovanej chrípky ustúpia prvotné príznaky do 4 dní, ostatné odznejú až po 10 dňoch.

 

Prevencia vzniku a šírenia chrípky spočíva v snahe o zabránenie prenosu vírusov z chorého na jeho okolie

 

V chrípkovom období je dôležité posilňovať imunitu vitamínmi a podporovať obranyschopnosť organizmu správnou životosprávou, dostatočnou pohybovou aktivitou a otužovaním. Sprievodným preventívnym opatrením je časté a účinné vetranie miestností, či dôsledné umývanie rúk. Vhodná je aj uvážlivá voľba lokality, v ktorej sa pohybujeme. Návšteva kina, či divadla v čase epidémie chrípky môže zapríčiniť prenos infekcie. Veľmi dôležitým prvkom z hľadiska ďalšieho šírenia infekcie je zodpovedný prístup infikovaného jedinca voči ostatným. Chrípkou nakazený človek by mal obmedziť kontakt s ostatnými ľuďmi počas trvania príznakov ochorenia.

 

Účinnou metódou prevencie je aj očkovanie protichrípkovou vakcínou

 

Takýmto spôsobom by sa mali chrániť rizikové skupiny pacientov, ako aj zdravé osoby, pre ktoré chrípka predstavuje ekonomické straty spôsobené pracovnou neschopnosťou. „Očkovacia látka sa pripravuje každý rok z kmeňov, ktoré predstavujú aktuálne najväčšiu hrozbu. Je však nutné očkovať ohrozené skupiny obyvateľstva každý rok,“ uviedla doc. MUDr. Katarína Šimeková, PhD., prednostka Kliniky infektológie a cestovnej medicíny JLF UK a UNM. Hoci väčšina populácie prekoná chrípku liečbou v domácom prostredí, objavujú sa aj prípady, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici. Ide o pacientov so zápalom priedušiek alebo pľúc, či zápalom stredného ucha a prínosových dutín. U ľudí s metabolickým ochorením, alebo s chronickým ochorením srdca, pľúc, ciev, či obličiek je priebeh chrípky často komplikovaný. Rizikoví sú aj pacienti s oslabenou imunitou, s nádorovými ochoreniami a pacienti po operáciách.

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Články mesiaca

Aktivity

Evanjelická škola hostila divadlo fórum

Študenti Evanjelickej spojenej školy v Martine sa začiatkom apríla oboznámili pr...

Aktivity

Judisti na Spartan Race Slovakia

Dňa 12. – 13. mája 2018 sa na Donovaloch uskutočnil Spartan Race Slovakia, kde s...

Aktivity

Tanečníci z Deepu majú za sebou prvú majstrovskú súťaž

Predposledný májový víkend sa v Košiciach uskutočnili majstrovstvá Slovenska v t...

Spoločnosť

Evanjelická škola ponúka základy robotiky a automatizácie

Štúdium na gymnáziu nemusí byť výlučne o humanitných a prírodovedných predmetoch...

Aktivity

Noc múzeí a galérií 2018

Aj tento rok sa Slovenské národné múzeum v Martine pridá k projektu Noc múzeí a ...

Aktivity

Štvrtáci zo SPŠ MT postúpili do celoštátneho kola v SOČke

Dňa 27. apríla sa konala na Žilinskej univerzite Celoštátna prehliadka stredoško...

Aktivity

Drozďo & Demex uviedli novú letnú pecku

Martinskí producenti Drozďo & Demex spolu s charizmatickým kubánskym latino ...

Spoločnosť

Renomovaní advokáti už aj v regióne

U klienta, ktorý potrebuje pomoc advokáta, je najdôležitejší vždy prvý krok. Výb...

Mesačný kultúrny program

  • Turčianska galéria
  • Mesto Martin
  • SKD Martin
  • Kino Strojár