pondelok, 25 marec 2013 20:54

Tvorivé stretnutia Dotyky priblížili rozprávkový svet Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Tvorivé stretnutia Dotyky priblížili rozprávkový svet Tvorivé stretnutia Dotyky priblížili rozprávkový svet

V Turčianskej galérii sa 21. marca konalo druhé tvorivé stretnutie DOTYKY. Hosťami Igora Váleka boli spisovateľ Peter Mišák a ilustrátor Ján Vrabec. Na harmonike a tradičnom ľudovom nástroji tzv. koncovke zahral Milan Roob.

Milan Roob predstavuje ľudový hudobný nástroj - Koncovku

DOTYKY reprezentujú podujatie, ktoré spája viacero zložiek kultúrneho sveta, predovšetkým však literatúru, výtvarné, hudobné a dramatické umenie v súčasnej aj prenesenej - nadčasovej forme. Hlavnou myšlienkou je verejná prezentácia a diskusia medzi odborníkmi a širokou verejnosťou, ktorá má priniesť dotyk na viacerých úrovniach - nemyslí sa tým len kontakt, ale aj otvorený koncept podujatia, ktorý môže nadväzovať na aktuálne kultúrne aktivity a výsledky predošlých podujatí. V roku 2013 je pripravených ešte 7 cyklických stretnutí. Pokiaľ nebudú sviatky alebo prázdniny, budú sa Dotyky konať pravidelne posledný štvrtok v mesiaci. Snahou organizátorov je prostredníctvom tejto aktivity vytvoriť prepojenie medzi všetkými kultúrnymi inštitúciami v rámci regiónu, čím vznikne jedno zo základných kultúrnych podujatí pod gesciou Rady národnej kultúry, ktorá sa má v najbližších týždňoch nanovo kreovať.

Peter Mišák (vľavo) vysvetľuje prečo sa orosí zvon, keď sa spustí zo zvonice na zem

K príležitosti Dní ľudových rozprávok (16. marca) pripravili organizátori marcových Dotykov besedu na tému rozprávok. Pozvanie prijal spisovateľ Peter Mišák, ilustrátor Ján Vrabec a folklórista Milan Roob. Debata bola zaujímavá a poučná. Peter Mišák sa rozhovoril o príbehoch zvonov, ktoré zachytil vo svojej novej knihe Najkrajšie slovenské povesti o zvonoch.

Ján Vrabec (vľavo) a Igor Válek diskutujú o ilustráciách v knihe Leonarda

Rozprávkových kníh bolo v portfóliu debaty viac, vyzdvihujeme ale knihu Leonarda - Kreslíme a maľujeme, dielo Jána Vrabca, ktoré je určené nie len deťom. Plne ilustrovaná publikácia sprevádza čitateľa rôznymi maliarskymi a kresliarskymi technikami. V jednotlivých kapitolách knihy je vždy vynechaný prázdny priestor, kde je možné podľa predlohy vyskúšať realizáciu jednotlivých tém. Marcové Dotyky ukončil Milan Roob so svojou harmonikou.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn