pondelok, 05 marec 2018 18:31

Program festivalu Febiofest, čo nás čaká? Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Febiofest: Akého prezidenta si zaslúži Česko? Febiofest: Akého prezidenta si zaslúži Česko?

Maslo do každej rodiny a korupciu dostupnú pre všetkých. Aj rôzne polohy rozdelenej spoločnosti, ako ju ukázali prezidentské voľby v Česku a ich tesné výsledky, ukazujú české filmové novinky, ktoré v exkluzívnej slovenskej premiére prinesie blížiaci sa 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V Martine ich diváci uvidia od 21. do 26. marca 2018 v kine Strojár a tešiť sa môžu na filmy ako napríklad Prezident Blaník, Hranice práce, Skokan či Russian job.

„Česká realita je dnes zložitá. Na jednej strane možno vidieť Prahu ako jednu z pulzujúcich metropol Európy, na druhej strane zanedbané pohraničie. Na jednej strane otvorenú spoločnosť, na druhej strane vzostup populistických politických strán. To všetko sa odráža v českom filme, ktorý bol zvyknutý skôr zabávať, ako nastavovať zrkadlo dobe. Vznikajú z toho potom pozoruhodné kombinácie, ale tiež dlho nevídané poetické filmy a dokumenty, z ktorých behá mráz po chrbte,“ hovorí umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

 

Akého prezidenta by si zaslúžilo Česko, ukáže na festivalovom plátne snímka Prezident Blaník

 

Nadväzuje na český internetový seriálový hit Kancelář Blaník a s hrdinom Tondou Blaníkom, satirickým českým Frankom Underwoodom, reálne vstupuje priamo do prezidentskej kampane. Slávny fiktívny lobista Blaník alias herec Marek Daniel na mítingoch sľubuje maslo do každej rodiny aj korupciu dostupnú pre všetkých. Stretáva sa s aktérmi českého politického panoptika, s Mirkom Topolánkom či Andrejom Babišom. A dokonca sa mu podarilo zohnať skutočných 100-tisíc podpisov.

 

„Náš prvý a nečakaný vstup do reality bolo nakrúcanie debaty na právnickej fakulte. Herci Michal Dalecký s Halkou Třešňákovou sedeli v publiku a hrali Tondových spolupracovníkov Žížalu a Lenku. Kandidátom dávali dosť nehorázne otázky. Keď sa Žížala spýtal Drahoša, za koľko by sa nechal podplatiť, tak ho nespoznal a nevedel, čo má robiť. Až Drahošova žena naňho musela gestikulovať, že je to vtip,“ povedal v rozhovore scenárista Tomáš Hodan. Blaník je však vážnejší, než kedykoľvek predtým a režisér Marek Najbrt si už nerobí srandu úplne zo všetkého, ale ukazuje, kde sa už sranda v českej spoločnosti končí.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.