Reklama
utorok, 10 apríl 2018 16:38

Odbory odmietli ústretovú ponuku Kia Motors Slovakia

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Odbory odmietli ústretovú ponuku Kia Motors Slovakia Odbory odmietli ústretovú ponuku Kia Motors Slovakia

(Teplička nad Váhom) 10. apríl 2018 – Po tom, ako odborová organizácia ZO OZ KOVO KIA odmietla návrh spoločnosti na zvyšovanie platov, predstavila Kia Motors Slovakia (KMS) kompromisný návrh, ktorý zabezpečí udržateľný rast a zachovanie pracovných miest.

Zohľadnili sme názor našich zamestnancov a presunuli sme pôvodnú jednorazovú platbu vo výške 200 eur do základnej mzdy. Tarifný plat v triede 1D s najvyšším počtom zamestnancov by stúpol o 75 eur, čo je len o deväť eur menej než žiadajú odbory. S rovnakým nárastom počíta ponuka KMS aj pre budúci rok. Spoločnosť rovnako stojí za svojím sľubom otvorenia platových stropov pre dlhoročných zamestnancov,“ vysvetľuje Anton Ondrej, riaditeľ ľudských zdrojov a člen vedenia spoločnosti.

 

Okrem rastu základných miezd ráta návrh spoločnosti s dovolenkou navyše pre dlhoročných zamestnancov ako aj so zvýšením príplatku za prácu v noci na 1,30 eur v roku 2018 a 1,50 eur v roku 2019. Po zohľadnení príplatkov a bonusov by tak priemerná mesačná mzda zamestnancov v tarifnej triede 1D medziročne narástla o 107 eur. O rovnakú sumu by vzrástli aj mzdy zamestnancov v ostatných vyšších tarifných triedach, v ktorých pracuje približne 75 % operátorov výroby v KMS. V najnižších troch triedach, v ktorých je zaradená štvrtina operátorov, by medziročný nárast predstavoval 81 eur mesačne. V uvedených triedach je však možnosť rýchlejšieho presunu zamestnancov do vyššej tarify. 

 

Kia Motors Slovakia aktuálne svojim dlhodobým zamestnancom ponúka priemerné zvýšenie miezd o 107 eur mesačne, kým odborová organizácia žiada približne 117 eur. Rozdiel teda predstavuje iba 10 eur, kvôli ktorým odbory hrozia štrajkom. Keďže počas neho zamestnancom neprináleží mzda a ohrozené je aj vyplácanie bonusov naviazaných na produkciu, už po jednom dni štrajku by zamestnanci prišli o viac peňazí, než tvorí ročný rozdiel medzi oboma ponukami,“ dopĺňa Ondrej.

 

Vzhľadom na malý rozdiel medzi ponukou KMS a požiadavkami ZO OZ KOVO KIA sa spoločnosť rozhodla, že sa na podobu zvyšovania miezd opýta zamestnancov priamo. Pripravila pre nich ponuku s vyšším rastom základných platov a splnila tak požiadavku zamestnancov na významný rast pevnej zložky mzdy. „Zamestnanci, ktorí s navrhovaným zvýšením súhlasia a považujú naťahovanie času odbormi za nekonštruktívne, nám to môžu povedať v prieskume. Ak by s návrhom súhlasili, budú mať samozrejme garantované zvýšenie platu už od 1. apríla, pričom počas nasledujúcich dvoch rokoch by ich základná mzda narástla o 110 eur a väčšine výrobných zamestnancov dokonca o 150 eur a celkovo by ich príjem vzrástol o 162 eur, resp. 214 eur mesačne,“ dodal Anton Ondrej.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.

Reklama

Doprava v regióne