pondelok, 16 apríl 2018 09:56

Petícia na záchranu tradičnej regionálnej kultúry na Slovensku

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Petícia na záchranu tradičnej regionálnej kultúry na Slovensku Petícia na záchranu tradičnej regionálnej kultúry na Slovensku

Autori petície s názvom Slovensko nie je len Bratislava!, Eva Lacová a Maroš Balog, spolu s ďalšími zatiaľ 116 podpísanými občanmi, žiadajú, aby sa ministerstvo kultúry a nová vláda začali zaujímať o kultúru v regiónoch a zveľaďovať naše kultúrne poklady, neodsúvať ich na vedľajšiu koľaj a nechváliť sa nimi len ako atraktívnym darčekom pred významnými návštevami.

Slováci patria nepochybne medzi národy s bohatou kultúrou, ktorú po stáročia aj napriek útrapám chránili naši otcovia. Národ učupený pod Tatrami je studnicou zvykov a tradícii, ktoré hudobníci, maliari či remeselníci s úspechom ponúkajú svetu. Zvyky a tradície prameniace z regiónov Slovenska sú dnes výkladnou skriňou a atraktívnym vývozným artiklom slovenskej kultúry. O tejto skutočnosti svedčí aj fakt, že Slovenská republika má svoje miesto na Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, do ktorého patrí napr. fujara – hudobný nástroj a jeho hudba, terchovská muzika, gajdy a gajdošská kultúra či tradičné bábkarstvo na Slovensku.

 

Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je tvorený taktiež výlučne tradičnou regionálnou kultúrou, do ktorého okrem už spomenutých radíme aj Radvanský jarmok, aušusnícke služby špaňodolinských baníkov, tradičné ručné zvonenie na zvony a tradícia zvonárov na Slovensku, čičmianske ornamenty, banskoštiavnický Salamander, tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny, vajnorský ornament, modrotlač či horehronský viachlasný spev.

 

Doposiaľ sa však zo strany štátu venuje len slabá, ak vôbec nejaká, pozornosť rozvoju kultúry na regionálnej úrovni, rovnako aj kultúre národnostných menšín. Štát podporuje veľké kultúrne akcie konané najmä v Bratislave a kultúra v regiónoch sa dostáva na vedľajšiu koľaj. Tento žalostný stav je nutné urýchlene zmeniť a začať riešiť. Veď bohatstvo nášho národa pramení práve z regiónov a najmä tu je potrebné vychovávať nové generácie muzikantov, spevákov, folkloristov či majstrov. Veď napríklad náš tradičný nástroj fujaru už dnes pomaly nemá kto vyrábať a nová generácia majstrov neexistuje. Ak sa okamžite nezačne riešiť tento žalostný stav, prídeme o to, čo tu naši otcovia po stáročia budovali.

 

Podpor aj ty svojim podpisom kultúru v Tvojom regióne! Stačí kliknúť na nasledujúci odkaz: https://www.peticie.com/slovensko_nie_je_len_bratislava

 

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.