Reklama
streda, 18 apríl 2018 11:25

Program záchrany pre kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho vstúpil do platnosti

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Program záchrany pre kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho vstúpil do platnosti Program záchrany pre kriticky ohrozeného hlucháňa hôrneho vstúpil do platnosti

Stabilizovať populáciu hlucháňa hôrneho vo voľnej prírode na území Slovenska, zastaviť klesajúci trend stavu tohto druhu, a tým prispieť aj k zachovaniu populácie hlucháňa v stredoeurópskom regióne.

To je strategickým cieľom Programu záchrany hlucháňa hôrneho na roky 2018 až 2022 z dielne envirorezortu, ktorý je už oddnes v platnosti. Po žltáčikovi zanoväťovom, korytnačke močiarnej, jasoňovi červenookom a sokolovi červenonohom je piatym kriticky ohrozeným živočíchom, pre ktorého zelený rezort schválil program záchrany.  

 

Za posledné štyri desaťročia klesla populácia hlucháňa hôrneho o 70 %

 

Dôvodom je najmä pretrvávanie ohrozujúcich faktorov, medzi ktoré predovšetkým patrí strata a fragmentácia biotopov spôsobená úbytkom starých lesov. Program záchrany obsahuje údaje o rozšírení druhu, jeho biologických a ekologických nárokoch a faktoroch ohrozenia, ako aj stanovuje 6 strategických cieľov a 14 opatrení v oblasti legislatívy, praktickej starostlivosti, monitoringu či výchovy a spolupráce s verejnosťou.

 

Medzi opatrenia praktickej starostlivosti patrí zastavenie straty, zvýšenie kvality a rozlohy vhodných biotopov hlucháňa, prepájanie vhodných biotopov a obmedzenie negatívneho vplyvu predácie a vyrušovania. Dokument bude zároveň slúžiť okresným úradom pri rozhodovaní ohľadom určenia vhodných spôsobov hospodárenia v chránených územiach SR. Program záchrany je pripravený na obdobie 5 rokov. Po uplynutí tohto obdobia envirorezort dokument aktualizuje.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn