streda, 27 marec 2013 16:17

Úspešný Týždeň slovenských knižníc v SNK Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Úspešný Týždeň slovenských knižníc v SNK Úspešný Týždeň slovenských knižníc v SNK

Slovenská národná knižnica (SNK) počas Týždňa slovenských knižníc privítala stovky návštevníkov. V týždni od 18. do 23. marca pripravila bohatý program v zmysle hesla „Knižnice pre všetkých“. Ten si mohli návštevníci akcií pozrieť v priestoroch SNK, ale aj mimo nich.

Životopisné pásmo, výstavy, ukážky reštaurovania historických dokumentov či ukážky digitalizácie v Digitalizačnom centre vo Vrútkach, Deň otvorených dverí, prednášky, súťaže, besedy, premietanie a čítanie rozprávok deťom, aj návštevy významných osobností. Pripravené aktivity sa tešili veľkému záujmu návštevníkov, aj médií. Podujatia SNK počas celého týždňa navštívilo viac ako 1000 ľudí. Prichádzali jednotlivci, aj skupiny z celého Slovenska a zastúpené boli všetky vekové kategórie.

Exkurzie v priestoroch SNK

Chcem sa poďakovať všetkým kolegom, ktorí sa spolupodieľali na úspechu tohto podujatia. Som presvedčená, že činnosť a poslanie národnej knižnice a knižníc všeobecne treba verejnosti takýmto spôsobom približovať,“ skonštatovala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Slovenská národná knižnica počas Týždňa slovenských knižníc privítala aj významných hostí. Generálna riaditeľka Katarína Krištofová prijala Marinu Čarnogurskú - Ferancovú, sinologičku, filozofku a prekladateľku, ktorá venovala SNK v rokoch 2006 a 2012 svoj osobný archív.

Pracovisko oddelenia reštaurovania dokumentov

SNK navštívil tiež Michael Dowling, riaditeľ medzinárodných vzťahov Americkej asociácie knižníc (www.ala.org), spolu s Ing. Silviou Stasselovou, predsedníčkou Spolku slovenských knihovníkov (SSK). Návšteva v SNK bola súčasťou jeho pobytu na Slovensku na pozvanie SSK v rámci grantu udeleného Veľvyslanectvom USA v Bratislave. Hostí prijala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Práve počas Týždňa slovenských knižníc sprístupnila SNK v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív na svojej webovej stránke ukážky zdigitalizovaných dokumentov – historické vydania diel Pavla Dobšinského. Týždeň slovenských knižníc už tradične vyhlasuje Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov.  

Digitalizačné pracovisko Vrútky

Autor: Miriam Štefková, hovorkyňa SNK, foto: SNK

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn