štvrtok, 10 máj 2018 11:45

Svedectvo o živote v koncentračnom tábore uvidia v Martine aj Čadci

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Svedectvo o živote v koncentračnom tábore uvidia v Martine aj Čadci Svedectvo o živote v koncentračnom tábore uvidia v Martine aj Čadci

Slová zatvorené v kresbách – aj takto označil svoje obrazy poľský umelec Marian Kołodziej, väzeň č. 432 koncentračného tábora Auschwitz‑Birkenau, ktorý prežité utrpenie „prepísal“ do obrazov. Výstava poľského umelca o hrôzach v tábore smrti putuje v Žilinskom kraji zo župného úradu do Turčianskej knižnice v Martine a následne do Čadce.

Mariana Kołodzieja (*1921 – †2009) do vyhladzovacieho tábora priviezli v prvom transporte väzňov, kde bol do septembra 1944. Ako jeden z mála väzňov prežil. Umelec svoje silné osobné zážitky z koncentračného spracoval do kresieb až o 50 rokov neskôr. „To, čo prežil, nakreslil ako odkaz, aby sa to už nikdy nezopakovalo. Aby sme všetci vedeli, čo to znamená nenávisť, a čo znamená, keď sú práva všetkých ľudí potlačené nenávisťou," povedal Piotr Samerek z Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.

 

Umelec po mozgovej príhode stratil takmer úplne schopnosť pohybu a maľovať mohol iba tak, že mu manželka priväzovala ceruzku k ruke. Tak na sklonku svojho života vytvoril silné svedectvo o utrpení v koncentračnom tábore, kde zahynulo vyše 1 milióna ľudí.

 

 

„Dnes je nám dobre a možno to často ani nevnímame. Lebo to dobro stále porovnáme s tým, ako nám bolo pred dvoma dňami. Ale zabúdame na časy, ktoré prežívali iní ľudia pred vyše 70 rokmi. Kiež by táto výstava slúžila ako memento pre budúcnosť, aby sa podobné hrôzy už nikdy nezopakovali," povedala žilinská županka Erika Jurinová.

 

Výstava Apokalypsa 20. storočia už bola prezentovaná v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky. Po Bratislave je Žilina ďalším slovenským miestom, kde bola výstava sprístupnená vo vestibule Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) od 25. apríla do 7. mája. ŽSK pri organizovaní výstavy spolupracuje s poľským veľvyslanectvom.

 

 

„Je dôležité, že sme našli miesta, kde táto výstava v rámci Žilinského kraja môže byť tak, aby ju videlo čo najviac ľudí. Verím, že to osloví najmä učiteľov dejepisu a žiakov a využijú príležitosť navštíviť výstavu či už v Martine alebo potom v Čadci. A budeme radi, ak budú v takýchto aktivitách pokračovať aj ostatné kraje,“ dodala Jurinová.

 

Výstava Apokalypsa 20. storočia bude v Turčianskej knižnici v Martine do 27. mája a potom  by mala byť premiestnená do Kysuckej knižnice v Čadci. Stála expozícia originálov diel sa nachádza v poľských Harmężiach pri Osvienčime.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.