streda, 16 máj 2018 13:09

Noc múzeí a galérií 2018

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Noc múzeí a galérií 2018 Noc múzeí a galérií 2018

Aj tento rok sa Slovenské národné múzeum v Martine pridá k projektu Noc múzeí a galérií, ktorý na celom svete netradičným spôsobom otvára dvere kultúrnych inštitúcií verejnosti. Múzeum ich otvorí v sobotu 19. mája 2018 v čase od 18.00 hod. až do neskorej noci. Ak prídete, neoľutujete a užijete si múzeum plné zábavy a pohody. A o čom tohtoročná Noc múzeí a galérií bude?

Krása stvorená nielen pre ženy

 

Ak ste ešte nevideli výstavu Krása pre ženu stvorená, Noci múzeí a galérií bude najlepšou možnosťou to napraviť. Dve stovky čepcov a do nich pretavenú šikovnosť žien a krásu slovenských ornamentov oživí o 21.00 hod. unikátna módna prehliadka tejto tradičnej pokrývky hlavy vydatých žien. Výstava ožije aj interaktívnou prehliadkou ľudového odevu – krojparádou (18.30 hod.). Krása ľudového odevu určite mnohých inšpiruje aj k tomu, aby sa zapojili do ďalšej ponúkanej aktivity – školy ľudového tanca (19.00, 20.00, 22.00 hod.), ktorú pripravia členovia FS Lysec z Belej-Dulíc.

 

Keďže čepce patrili na hlavu vydatej ženy, hlavne slobodné návštevníčky sa určite budú chcieť dozvedieť čo treba urobiť, aby sa “pod čepiec” dostali aj ony. Naše odborníčky na ľúbostné záležitosti ich v bylinkárskej poradni oboznámia s magickými účinkami rastlín, pomocou ktorých je možné dostať sa nielen pod čepiec, ale v prípade mládencov aj do chomúta.

 

Najnovšia z výstav SNM v Martine nazvaná Loli rokľa hin man.../Červenú sukňu mám je venovaná rómskemu tradičnému i súčasnému odevu. Ak máte záujem zoznámiť sa aj s ďalšími stránkami kultúry rómskeho etnika, môžete sa pridať k poslucháčom, ktorí si prídu vypočuť ukážky rómskych rozprávok.

 

Už tradične je súčasťou programu Noci múzeí kvíz overujúci znalosti návštevníkov z oblasti ľudovej kultúry. Tento raz sa bude pomocou predmetov vystavených v stálej expozícii odhaľovať význam prísloví, úsloví a porekadiel a uchádzať sa o titul ľudový mudrc.

 

Svoje tajomstvá až do zotmenia poodhalí aj muzeálna záhrada, ktorá v apríli a máji ožila vďaka brigádam Hybaj hrabať, na ktorých sa spolu s dobrovoľníkmi podieľalo OZ Premena – Spolupráca v Turci. Po celú dobu Noci múzeí budú prebiehať tvorivé dielne, burza kníh a svoje šťastie si každý môže vyskúšať (či pokúšať) pri mačke vo vreci.

 

Taje prírody aj archeológie

 

V Múzeu Andreja Kmeťa sa okrem v stálej expozícii atraktívne zobrazenej prírody Turca budú môcť návštevníci zoznámiť aj s tajomným svetom archeológie. Práve počas Noci múzeí a galérií sa otvára nová výstava Najkrajšie praveké nálezy z Turca. Predstaví archeologické nálezy z nášho regiónu z rôznych historických období – od doby kamennej až po sťahovanie národov. Najmenší návštevníci si na improvizovanom nálezisku budú môcť vyskúšať prácu archeológa a mimoriadne cez Noc múzeí aj to, ako funguje 3D skener.

 

Nemenej zaujímavá bude aj živá výstavka Potvory z našich potokov, ktorá predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z nádobky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Pripravené budú aj tvorivé dielne a nielen pre knihomoľov aj knižná burza.

 

V múzeu nie je nuda!

 

Noc múzeí a galérií je skvelý spôsob, ako ľuďom ukázať, že múzeá nie sú len budovami bez života, pozostávajúcimi z vitrín a predmetov, ktorých sa nemôžeme dotýkať, ale naopak, sú miestom, kde sa dá naučiť kopec vecí a zažiť veľa zábavy. Keďže je toto podujatie sviatkom múzejníkov a priaznivcov múzeí, múzeum ponúka návštevníkom počas celého jej trvania v oboch budovách Slovenského národného múzea v Martine špeciálne zvýhodnené vstupné v hodnote 2 € pre dospelých a 1 € pre deti a seniorov s tým, že vstupenka zakúpená v jednej budove, platí aj v budove druhej. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma.

 

Vstupné:

dospelí 2 €
deti a seniori 1 €
deti do 6 rokov vstup zdarma

Jedna zakúpená vstupenka umožňuje vstup do obidvoch múzeí SNM v Martine. Posledný vstup do múzeí je o 22. 30 hod.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.