piatok, 25 máj 2018 08:42

Turisti chcú poznať Slovensko, návštevnosť v roku 2017 opäť prelomila rekord Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Turisti chcú poznať Slovensko, návštevnosť v roku 2017 opäť prelomila rekord Turisti chcú poznať Slovensko, návštevnosť v roku 2017 opäť prelomila rekord

Bratislava (24. mája 2018) – Čísla návštevnosti na Slovensku opäť prelomili rekord. Slovensko si ako svoju dovolenkovú destináciu vybralo celkom 5,4 milióna domácich a zahraničných turistov. V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast o 7 percent. Potešujúcim je aj fakt, že až 60 percent všetkých návštevníkov sú dovolenkujúci Slováci, ktorí chcú spoznávať svoju domovinu stále viac. Ich počet dosiahol 3,2 milióna.

„Ďalšia úspešná turistická sezóna a rekordy návštevnosti sú dôkazom, že cestovný ruch na Slovensku sa vyvíja dobrým smerom a to ma, samozrejme, veľmi teší. Zároveň to však kladie ďalšie nároky, aby sme naďalej pracovali na zlepšovaní poskytovaných služieb a prinášali inovácie, ktoré dnes hýbu svetom. Len tak si môžeme udržať krok s konkurenciou,“ uviedol minister dopravy a výstavby Arpád  Érsek.

 

K historicky najlepšej návštevnosti Slovenska prispeli aj zahraniční dovolenkári, ktorí prišli v počte celkom 2,2 milióna (+6,7%). Nárast návštevnosti v roku 2017 priniesol aj nárast prenocovaní na Slovensku. Ten sa zvýšil o 5,6 percenta a dosiahol počet 14,9 miliónov. Tradične najsilnejším obdobím, kedy turisti cestujú po krajine, je leto, t.j. mesiace jún až august. Strávia u nás pritom v priemere 2,8 nocí.

 

Najviac zastúpení zahraniční návštevníci, ktorí vyhľadávajú slovenské regióny, prichádzajú najmä zo susedných krajín – Českej republiky (vyše 645-tis.) a Poľska (vyše 209-tis.). Ďalej sú to Nemci, Maďari a Rakúšania. Markantný nárast v minulom roku dosiahli turisti z ďalekej Číny. Na Slovensko ich zavítalo vyše 61-tisíc a v porovnaní s rokom 2016 je to takmer dvojnásobný počet (+48 percent). K silnejúcej skupine turistov, ktorí postupne objavujú Slovensko, sa pridávajú hostia zo vzdialených trhov – Izraela (+52%), Islandu (+50%) či Ruska (+22%). Najväčším lákadlom na spoznávanie sú Bratislavský, Žilinský a Prešovský kraj. K TOP lokalitám so svojimi zaujímavosťami a okolím sa zaradili Bratislava, Poprad, Liptovský Mikuláš, Košice a Žilina.

 

Viac štatistiky na: https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/cestovny-ruch-7/statistika/ubytovacia-statistika

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn