Vytlačiť túto stránku
piatok, 25 máj 2018 09:06

Počas víkendu slovenský vidiek vďaka VIFI FESTU ožije filmom

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Počas víkendu slovenský vidiek  vďaka VIFI FESTU ožije filmom Počas víkendu slovenský vidiek vďaka VIFI FESTU ožije filmom

Názov VIFI FEST je údernejšou verziou charakteristiky „Vidiecky Filmový FESTival“ a označuje podujatie, ktoré sa v siedmich slovenských obciach uskutoční už tento víkend. Okrem toho, že prinesie do zapojených dedín filmové premietania, jeho ambíciou je prostredníctvom umenia spájať miestne komunity a zapájať ich do samotnej organizácie – miestni si program zostavujú a zabezpečujú prakticky sami.

Sedem obcí, jeden víkend, desiatky filmových premietaní a sprievodných akcií. Bzince pod Javorinou, Červeník, Kláštor pod Znievom, Mokrá Lúka, Oravská Polhora, Voznica a Zemplínske Hámre sú miestami, na ktorých to na konci týždňa bude „žiť filmom“. Ich aktívni obyvatelia a obyvateľky sa rozhodli prijať výzvu, z ponúkaných filmov vybrali tie, ktoré by sa domácemu publiku mohli páčiť, a pridali k nim sprievodné akcie na základe rovnakého kritéria. Finančne zabezpečiť podujatie im pomohla aj široká verejnosť, ktorá podujatie podporila v tzv. crowdfundingovej zbierke, úspešne ukončenej v polovici mája.

 

 

Filmy v programe spája v pilotnom ročníku festivalu téma VIDIEK, žánrom i rokom výroby sa však výrazne líšia. Okrem aktuálnych snímok ako Čiara (2017) a Po strništi bos (2017) nebudú v programe chýbať obľúbené tituly Obecná škola (1991) či Hoří, má panenko (1967). Detskému publiku vo viacerých obciach premietnu rozprávku Sedem zhavranelých bratov (2015) alebo pásmo Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti, ktoré zostavil rovnomenný žilinský festival.

 

Ponuka sprievodných podujatí je ešte pestrejšia. V Kláštore pod Znievom sa rozhodli VIFI FEST spojiť s tradičným Turčianskym akčným dňom a otvorením hasičskej ligy (tematicky nasledovaným práve premietaním komédie Hoří, má panenko). V Oravskej Polhore bude súčasťou podujatia výstava prác celotýždňového rezbárskeho plenéra. V Bzinciach pod Javorinou prebehne burza kníh a rozprávkové tvorivé dielne pre deti.

 

Detským účastníkom a účastníčkam podujatia venujú sprievodný program aj v Zemplínskych Hámroch, kde si budú môcť vyskúšať viacero tradičných remesiel. V Červeníku sa rozhodli neformálne vzdelávať všetky generácie prostredníctvom „Eko Talku“, diskusie s environmentálnou tematikou, ktorá bude predchádzať premietaniu dokumentárneho filmu Nesmrteľný les (2017). Obec Mokrá Lúka je súčasťou festivalu, no k programu sa pripojí neskôr, na konci školského roka viacerými zaujímavými aktivitami.

 

VIFI FEST je projektom študenta vzdelávacieho programu Sokratov inštitút, filmového scenáristu Petra Gašparíka. Jedným z cieľov štúdia je pozitívna zmena, o ktorú by sa mali študenti inštitútu pokúsiť v oblastiach, v ktorých ju považujú za potrebnú. Pre Petra, ktorý sám pochádza z vidieka, je podobnou oblasťou práve tamojší komunitný a kultúrny život. Prostredníctvom filmu a verejných premietaní s voľným vstupom by chcel podporiť komunikáciu v rámci lokálnych komunít, ale aj ich otváranie sa okoliu. Na filmových projekciách i sprievodných akciách sú preto vítaní nielen domáci, ale tiež hostia a hostky z blízkeho i širokého okolia.

 

VIFI FEST sa uskutoční v dňoch 25. - 27. mája 2018 a viac sa o jeho programe môžete dočítať na webstránke vififest.sk.

 

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.

Najnovšie články od autora: Tlačová správa

Súvisiace články podľa značky