piatok, 25 máj 2018 11:21

Počet kožných melanómov pribúda

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Počet kožných melanómov pribúda Počet kožných melanómov pribúda

Dermatovenerologická klinika sa zapojila do preventívnej kampane  Európsky deň melanómu 2018. Pri tejto príležitosti poskytla počas 9. a 14. mája pacientom v ambulancii nádorových ochorení bezplatné vyšetrenie znamienok. Možnosť preventívneho vyšetrenia kože v UNM využilo 150 ľudí.

Ani u jedného pacienta sme nediagnostikovali žiadny kožný malígny melanóm. Len vo veľmi nízkom percente mali pacienti na koži rizikové, klinicky atypické znamienka, ktoré sme im odporučili ďalej riešiť v spolupráci s ich spádovým kožným lekárom alebo plastickým chirurgom“ uviedla doc. MUDr. Eva Minariková, PhD., zástupkyňa prednostu Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. U starších ľudí sú badateľné najmä nálezy seboroických keratóz, ktoré predstavujú benígne nezhubné kožné prejavy spôsobujúce pacientom len kozmetické problémy. V mnohých prípadoch sme tak pacientov mohli upokojiť, aby z týchto typov kožných lézií nemali zbytočný strach.

 

Malígny melanóm je zhubný kožný nádor z melanocytov a pigmentových buniek nachádzajúcich sa nielen v koži, ale aj v očiach, tráviacom trakte a taktiež na slizniciach. Malígny melanóm tak môže vzniknúť v hociktorej časti tela, nielen na koži. Štandardne sa pri klinickom vyšetrení používajú ručné a digitálne dermatoskopy. V liečbe melanómu zohráva dôležitú funkciu včasné rozpoznanie, nakoľko sa podieľa na úmrtí pacientov s kožnými nádormi vo vysokom percente. U mužov je vo všeobecnosti najčastejšou lokalizáciou podľa literatúry chrbát, u žien nohy. „Priemerný vek mužov a žien, u ktorých bol v roku 2017 v UNM diagnostikovaný malígny melanómom bol 62 rokov“ tvrdí  doc. Minariková a dodáva, že celosvetovo ročne na diagnózu malígneho melanómu zomiera stále viac pacientov.

 

Počet malígnych melanómov pribúda rýchlejšie ako iných typov nádorov

 

Dermatovenerológovia však výraznou mierou prispievajú k včasnému rozpoznaniu malígnych melanómov, a to práve zapojením sa do kampane Európsky deň melanómu. Primárnu úlohu tu však zohráva pacient. Pri zistení akejkoľvek zmeny farby a veľkosti svojich znamienok by mal ihneď navštíviť najbližšieho kožného lekára, a to bez potreby prinesenia výmenného lístka. Kožní lekári kontrolujú podozrivo meniace sa znamienka v rámci melanómového dňa jedenkrát ročne. Aj napriek intenzívnej osvete sa však často stretávajú s pacientami, ktorí prichádzajú na prvé kožné vyšetrenie s rozsiahlymi krvácajúcimi a zanedbanými kožnými malígnymi melanómami.

 

Je vedecky dokázané, že vplyv slnečného žiarenia má rakovinotvorný účinok na kožu. Obzvlášť v detstve je spálenie kože slnečnými lúčmi mimoriadne rizikové a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku melanómu. Kožní lekári preto odporúčajú maximálnu možnú ochranu pred UV žiarením, a to používaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Príčinou vzniku malígneho melanómu môže byť aj dedičnosť.

Výber redakcie