streda, 30 máj 2018 10:51

Výstava v Turčianskej galérii: Obrazília

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Obrazília Obrazília

Dňa 24. 5. 2018 sa v Turčianskej galérii v Martine uskutočnilo otvorenie výstavy umelcov Adelio SARRO / Giselle Ulisse / Norma Amaral / Yuji Arimizu /  Raquel Galena / José Carlos De LIMA / Dennis Agabiti Esteves / José Saraiva / Tomas Makiyama / Veniton Verde / Gilson Santana / Eduardo Vilela. Výstava Farebná OBRAZÍLIA v Turčianskej galérii v Martine predstavuje výber obrazov z Brazílie. Výstava bude pre návštevníkov Turčianskej galérie sprístupnená do 1.7.2018.

Maliar a sochár Adelio SARRO, ktorého často nazývajú aj Picassom Brazílie, je autorom obrazov, ktoré sú nosnou súčasťou výstavy. Jeho pestrofarebné, jemné a harmonickým dojmom pôsobiace scény, zvýraznené jeho typickým rukopisom, s atmosférou silných emócií a plasticitou pripomínajúcou starých majstrov, pútajú pozornosť návštevníkov na mnohých miestach Európy. Vystavujeme aj štruktúrované obrazy s legendou a popiskami v Braillovom písme. Autor ich vytvoril špeciálne pre nevidiacich, ktorí obraz môžu identifikovať hmatom.

 

Giselle Ulisse  už niekoľko rokov maľuje svoje obrazy v štýle impresionistov s veľkou dávkou mimoriadne dobrej pozorovacej schopnosti, pričom  s ľahkosťou zachytáva momenty skutočného každodenného života. Jej diela vystavujú galérie v Brazílii, ale aj v Európe, kde získala viacero ocenení.

 

Norma Amaral vyštudovala pedagogiku a umeniu sa začala venovať ako samouk. Od roku 1995 vystavovala na viacerých miestach v Brazílii, vo Švajčiarsku, v Nemecku, Kolumbii, Argentíne a Uruguaji, pričom sú jej diela súčasťou rozličných súkromných zbierok v Európe, v Južnej Amerike, a sú vystavené aj ako súčasť zbierky Múzea umenia parlamentu São Paulo.

 

Yuji Arimizu, brazílsky predstaviteľ naivného umenia má japonské korene. Jeho postavy sú nápadne výrazné, aj svojim oblečením, často maľuje mužov s motykami a inými pracovnými nástrojmi, stojacich uprostred skupín, spolu so ženami a deťmi. Interpretácia úzkeho vzťahu medzi deťmi a dospelými je jednou zo silných stránok jeho estetického cítenia.

 

Raquel Galena je známou predstaviteľkou naivného umenia.  Od roku 1979 vystavuje v rámci kolektívnych výstav, pričom farebnosťou svojich obrazov a jedinečným štýlom priťahuje návštevníkov aj na svoje individuálne výstavy na rôznych miestach Brazílie. Jej diela sa stali súčasťou zbierok mnohých zberateľov v Európe, Japonsku a v Spojených štátoch.

 

José Carlos De LIMA žije a pôsobí ako umelec na voľnej nohe. Už ako dieťa sa zaujímal o umenie a začal maľovať. V roku 1989 vystavil svoje zvláštne, láskyplne a technicky vynikajúco stvárnené postavičky. V súčasnosti je žiadaným umelcom, ktorý svoje diela vystavuje v Brazílii, Austrálii, vo Švajčiarsku, v Taliansku, Portugalsku.

 

Dennis Agabiti Esteves po stretnutí s Adeliom Sarrom naplno rozvinul svoju vášeň pre farby a ich spoločne strávený čas v ateliéri zásadne ovplyvnil jeho ďalšie smerovanie. Vystavuje v Brazílii, ale aj v Európe, kde sa jeho prvá výstava konala v roku 2000.

 

José Saraiva patrí medzi maliarov, ktorí vystavujú svoje diela v galériách regiónu Sao Paulo. Obľúbeným motívom jeho obrazov je žena, ktorú zobrazuje v rozličných podobách, čiastočne odhalenú, aj oblečenú do pestrofarebných šašovských šiat.

 

Tomas Makiyama je japonského pôvodu a prezentuje sa pod svojim umeleckým menom Tomas. Je známou osobnosťou umeleckej komunity mesta umelcov Embu das Artes, vzdialeného asi 30 km od centra mesta Sao Paulo.

 

Veniton Verde a Gilson Santana pochádzajú z členského štátu Bahia. Ich obrazy možno nájsť najmä v galériách umeleckej komunity Pelourinho, v centre hlavného mesta Salvador da Bahia. Maľujú v rovnakom štýle a ich obrazy sú detailne vypracovaným realistickým obrazom scenérie mesta.

 

Eduardo Vilela pracuje s rôznymi technikami a materiálmi a vo svojich dielach sa rád inšpiruje dejinami Mayov a Egypťanov. Jeho surrealistické diela sú farebne pôsobivé a rozprávajú bezhraničné príbehy, ktoré inšpirujú individuálnu predstavivosť každého pozorovateľa.