piatok, 08 jún 2018 15:20

Cezhraničné vymáhanie pokút za diaľničné známky sa posúva vpred

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Cezhraničné vymáhanie pokút za diaľničné známky sa posúva vpred Cezhraničné vymáhanie pokút za diaľničné známky sa posúva vpred pexels.com

Luxemburg (8. júna 2018) – V otázke vymáhania pokút za chýbajúce diaľničné známky nastal na európskej scéne výrazný posun. Na včerajšom rokovaní ministri dopravy jednohlasne deklarovali záujem čo najskôr vytvoriť jednotný európsky systém, ktorý umožní cezhraničnú výmenu dát o majiteľoch vozidiel. To umožní automatické posielanie pokút za diaľničné známky aj zahraničným vodičom vo všetkých krajinách, ktoré majú elektronický diaľničný systém.

Veľmi ma teší, že v tejto otázke nastal posun a všetky štáty sa jednotne pozitívne vyjadrili k vymáhaniu pokút a urýchlenému zavedeniu systému na výmenu údajov v rámci štátov EU. Problém s vymáhaním pokút netrápi len nás, ale aj susedné Rakúsko, ktoré zaviedlo elektronický systém v tomto roku, ale aj  ďalšie štáty,“ povedal minister dopravy Arpád Érsek.

 

Minister A. Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016 a Slovensko sa odvtedy aktívne zúčastňuje rokovaní o riešení tohto problému a naše pripomienky boli zapracované do textu smernice. Ďalším krokom pri presadení potrebných zmien budú rokovania s európskym parlamentom pod taktovkou Rakúskeho predsedníctva. To môže byť výhodou, keďže aj náš západný sused začal využívať elektronické diaľničné známky. „Veríme, že rokovania v Bruseli prebehnú rýchlo, aby bolo možné tieto opatrenia čo najskôr uviesť do praxe,“ dodal A. Érsek.

 

Ministri dopravy členských štátov Európskej únie diskutovali na Rade EU v Luxembursku v rámci balíka mobility aj o zlepšení pracovných a sociálnych podmienok vodičov v cestnej doprave. "Našou snahou je nastavenie jasných, férových a jednotných pravidiel v rámci celej EÚ,“ povedal A. Érsek, ktorý sa postavil za slovenských dopravcov. Slovenskou prioritou preto bude vylúčenie tranzitu z pôsobnosti vysielania pracovníkov a prijatie výnimiek pre medzinárodnú dopravu. Podporujeme aj výnimky na prespávanie vodiča v kabíne, až do momentu kým nebude k dispozícii dostatok odstavných parkovísk.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.