pondelok, 11 jún 2018 08:56

22. ročník Behu na Zniev v Kláštore pod Znievom bol rekordný

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
22. ročník Behu na Zniev v Kláštore pod Znievom bol rekordný 22. ročník Behu na Zniev v Kláštore pod Znievom bol rekordný Foto: organizátor

Druhá júnová nedeľa patrila v Kláštore pod Znievom už 22. ročníku tradičného bežeckého podujatia Beh na Zniev, ktoré bolo opäť spojené aj s oslavami Medzinárodného dňa detí. O tom, že je podujatie obľúbené, svedčila aj bohatá účasť súťažiacich a divákov, a tej nezabránilo ani vrtkavé počasie.

Beh na Zniev je kvalitné bežecké podujatie spojené so zábavou a príjemne strávenými chvíľami v Turci. Ide o tradičný beh, ktorý je zároveň jediným behom do vrchu ku hradu. Pretekári popri súperení s ostatnými absolvovali prehliadku po historickej časti obce Kláštor pod Znievom, a to jedinečným odštartovaním výstrelu z dela od budovy bývalého znievskeho gymnázia, pokračovaním behu cez lúky, polia, chodníkom okolo Kalvárie, prebehnutím okolo kostola týčiaceho sa na vrchu nad obcou a zavŕšením pretekov na vrch Zniev k zrúcanine hradu.

 

Na stupeň víťazov sa postavili nováčikovia, no niekto titul aj obhájil

 

Organizátorom bežeckých pretekov bol aj tento rok Slovenským atletickým zväzom pridelený štatút organizovania Majstrovstiev Slovenska v behu do vrchu, ktorých víťazom sa stal Andrej Paulen. Na stupeň víťazov Behu na Zniev sa na prvé miesto postavil Jozef Hlavčo, obhajca minuloročného víťazstva, na druhom mieste skončil Andrej Paulen a tretí v kategórii mužov skončil Jozef Urban. V kategórii žien dobehla najrýchlejšie Kláštorčanka Katarína Paulínyová, za ňou juniorka Lucia Čubáňová a z tretieho miesta má radosť Daniela Reksová.

 

Podujatie sa teší čoraz väčšej priazni

 

Skutočnosť, že celoslovenská akcia Beh na Zniev je nielen dobre známa, ale aj favorizovaná, dokazuje aj fakt, že pretekárov a divákov neodradilo ani počasie. „Príjemnému popoludniu nezabránili ani drobné prehánky. Mám radosť, že Beh na Zniev sa teší stále väčšej popularite a rok 2018 možno označiť za rekordný, čo sa týka počtu súťažiacich. Na Zniev bežalo viac ako 200 bežcov a rovnako viac ako 200 detí súťažilo v detských kategóriách,“ opisuje priebeh športového podujatia Mgr. Erika Cintulová, starostka obce Kláštor pod Znievom.

 

Nie všetko bolo spojené len s behom

 

Hoci sa toto podujatie týka najmä behu, organizátori mysleli aj na najmenších. Počas celého dňa bol pripravený kultúrny program sprevádzaný moderátorom Slávom Jurkom. Pretekári, ale aj návštevníci Behu na Zniev si mohli požičať bežecké tenisky, elektrické bicykle, posedieť si pri príjemnej hudbe, pozrieť si ukážky historického šermu, prehliadku dobových kostýmov a mnoho iného. Beh na Zniev bol už tradične spojený aj s oslavami MDD, deti sa zúčastnili rozprávkovej cesty lesom a na jedno z nich sa usmialo šťastie v tombole o horský bicykel. „Bolo vidno, že sa všetci naozaj bavili, z čoho máme veľkú radosť. Myslím, že už teraz môžeme povedať, že 23. ročník Behu na Zniev bude skvelý a srdečne vás naň pozývam,“ dodáva starostka Kláštora pod Znievom.

 

Detailnejšie informácie o časoch pretekárov a výsledkoch nájdete na Facebooku Behu na Zniev, prípadne kontaktujte Mgr. Eriku Cintulovú, starostku Kláštora pod Znievom, na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

IMG
IMG
IMG

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.