štvrtok, 14 jún 2018 21:21

Program: Dotyky a spojenia 2018 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Program: Dotyky a spojenia 2018 Program: Dotyky a spojenia 2018

V období od 18. do 23. júna sa v Martine uskutoční už 14. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia, ktoré predstaví výber tvorby divadiel na Slovensku, vytvorí priestor pre určenie tendencií v domácom divadelnom umení a v rámci Kritickej platformy podporí diskusiu tvorcov s kritikmi a divákmi.

Festival Dotyky a spojenia je zrkadlom aktuálnej divadelnej tvorby mapuje tvorbu divadiel s dátumom premiéry od 15. apríla 2017  do 15. apríla 2018 na Slovensku. Jeho prvý ročník sa uskutočnil v júni v roku 2005 a je to výberový nesúťažný festival prezentujúci aktuálnu tvorbu profesionálnych divadiel na Slovensku.

 

Ambíciou festivalu je vyhľadávať a prezentovať najzaujímavejšie a najinšpiratívnejšie divadelné produkcie. Záštitu nad festivalom Dotyky a spojenia 2018 prevzala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Patrónom tohto ročníka festivalu je český divadelný a filmový herec Josef Abrhám. 

 

das18a
das18c
das
das18b

Tlačová konferencia k festivalu Dotyky a spojenia 2018 v Martine

 

Do Hlavného programu festivalu vybrala dramaturgická rada v zložení Katarína Cvečková, Róbert Mankovecký, Monika Michnová a Karol Mišovic 13 inscenácií, ktoré zaujali objavnou dramaturgiou, zaujímavou interpretáciou, poetikou a originalitou. Program pre deti zostavila Lenka Dzadíková. Tento ročník festivalu spestrí aj výstava fotografií Braňa Konečného, ktorej vernisáž sa bude konať 19.6. o 19:00 vo Dvorane Národného domu. 21. júna sa uskutoční výročná Kritická platforma o divadelnej sezóne 2017/2018, v rámci ktorej budú o sezóne v slovenských divadlách diskutovať kurátori a dramaturgovia troch najväčších divadelných festivalov Divadelná Nitra, Nová dráma a Dotyky a spojenia.

 

Program pre deti aj mládež

 

Súčasťou programu festivalu bude tradične sekcia Dotyky a spojenia Junior (18. júna), ktorý ponúkne inscenácie študentov VŠMU v Bratislave  a AU v Banskej Bystrici, ako aj edukatívnu inscenáciu Divadla Andreja Bagara v Nitre HOAX určenú pre stredoškolské publikum, ktorá bude spojená s prednáškou o extrémizme. Nezabúda sa však ani na deti, práve pre ne bude pripravených 6 inscenácií rozprávok, rovnako sa malí návštevníci festivalu budú môcť zapojiť do tvorivých dielní vo foyer Štúdia SKD.

 

Bohatý sprievodný program bude aj na Divadelnom námestí 

 

  • Fouché!!! / Slovenské komorné divadlo Martin
  • Potmehúd / Studio ALTA Praha
  • Spojenia / Adriena Bartošová & Friends + Andrea Bučko
  • Ghost / Prízrak / Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica
  • Cyrano z predmestia / Art Music Orchestra, Spevácky zbor Lúčnice, sólisti Kamila Magálová a Patrik Vyskočil

 

Pozrite si kompletný program festivalu Dotyky a spojenia 2018

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn