Vytlačiť túto stránku
streda, 03 apríl 2013 00:00

Veľkonočné trhy v Martine zaujali aj napriek horšiemu počasiu

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
Veľkonočné trhy v Martine zaujali aj napriek horšiemu počasiu Veľkonočné trhy v Martine zaujali aj napriek horšiemu počasiu

Mesto Martin v spolupráci s Centrom kultúry aj tento rok pripravilo Veľkonočné trhy. Aj napriek chladnému počasiu zavládla 27. marca na námestí pravá sviatočná atmosféra. Okrem stánkov s veľkonočnými aranžmánmi si návštevníci mohli pozrieť a zakúpiť rôzne výrobky z keramiky, dreva, prútia, textilné výrobky či šperky zo skla. Nechýbali ani tradičné medovníky, sladkosti, sušené ovocie a rôzne iné mňamky :)

Od 15.hodiny prebiehal na mieste kultúrny program venovaný veľkonočným ľudovým zvykom. Vystúpil Detský folklórny súbor Turiec, ľudová hudba Javorové husle, ženská spevácka skupina Hradisko spolu s ľudovou hudbou Drienča z Krpelian a folklórna skupina Tiesňavan. Počas programu boli návštevníci hovoreným slovom oboznámení s tradíciami tunajších osláv Veľkej noci, napríklad že každý deň je spätý s biblickou históriou a neoddeliteľnými kresťanskými prvkami. Nemožno opomenúť aj staré predkresťanské zvyky, ktoré sa dodnes zachovali: vyzdobovanie príbytkov vajíčkami, veľkonočný zajačik, šibanie prútmi. Napríklad zvláštnosťou turčianskeho regiónu bolo nočné vynášanie „Murieny“ ako symbolu zimy.


My sme prišli z Fiľakova, hoci je zima, ľudia chodia, ochutnajú, kupujú... Máme sušené ovocie všetkého druhu, samotné ovocie je veľmi zdravé, ale každé je ešte špeciálne na rôzne neduhy, napr. máme tu ibištek, ktorý je výborný na cievy, srdce, vysoký tlak, ďalej brusnice, zázvor, čo je  výborné antibiotikum, ktoré poznajú ľudia od 9.storočia ako ho doniesli moreplavci, všetko je sušené v peci, bez chemikálií, " rozhovorila sa jedna zo stánkárok.


Na atmosféru trhov sme sa pýtali aj niekoľkých návštevníkov

Pani Mária, dôchodkyňa: „je to výborné, že sa niečo zorganizovalo, len by mohlo byť viac remeselníkov. Ale chýbajú mi tu kraslice, to je také tradičné...“ Vierka a Miška, študentky OA: „páči sa nám tu,  stánkov je dosť, ja som si kúpila náušnice, len škoda , že je zima...“ Jozef z Martina: „ja som sa tu zastavil z práce, čakám na manželku, tak prejdeme stánky, pozrieme program, možno dáme varené vínko, ...ale dobre, že je niečo takéto v Martine, len počasie nevyšlo.

Autor: Renáta Rudinská

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky