Reklama
štvrtok, 21 jún 2018 11:53

Žilinská župa zabezpečí pohotovosti a lekárne na jednom mieste Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Žilinská župa zabezpečí pohotovosti a lekárne na jednom mieste Žilinská župa zabezpečí pohotovosti a lekárne na jednom mieste

21.6.2018, Žilina - Žilinská župa pripravila komplexný plán riešenia pohotovostí. Od 1. júla bude pre ľudí v celom regióne Žilinského kraja zabezpečená ambulantná pohotovostná služba, a to vďaka solidárnemu modelu služieb lekárov.

Pohotovosti v Žilinskom kraji budú od 1. júla zabezpečené iba s minimálnymi zmenami oproti minulosti. Zo zákona sa však mení oficiálny názov pohotovostí - končí Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) a nahrádza ju Ambulantná pohotovostná služba (APS). Do prvého júla malo Ministerstvo zdravotníctva SR obsadiť APS. Cez výberové konania sa mu však nepodarilo pokryť celú župu.

 

,,Žilinský kraj sa už pred tým začal dôsledne pripravovať na situáciu, ktorá mohla po prvom júli nastať. Rokovalo sa s lekármi, poskytovateľmi pohotovostí. Tam, kde sa nepodarilo získať licenciu, budeme mať zabezpečenú pohotovosť v župných zdravotníckych zariadeniach. Na Slovensku medzi krajmi sme lídrom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Preto aj všetky štyri župné nemocnice plus poliklinika v Námestove budú poskytovať ambulantnú pohotovosť,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

 

Župa predstavila zároveň úplne nový solidárny model fungovania pohotovostí

 

Ten umožňuje lekárom sa zo služby ,,oslobodiť“. Solidárny model pre lekárov bude súčasťou zmluvy medzi lekárom a APS v okrese. ,,Lekár, ktorý nebude chcieť slúžiť - z dôvodu vyššieho veku, z rôznych zdravotných alebo iných dôvodov, zaplatí pomernú časť za neodslúžené hodiny na APS. Prepočty realizuje solidárna kalkulačka,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková s tým, že Žilinská župa na túto tému diskutovala aj s praktickými lekármi a na základe toho s nimi pripravili tento model. 

 

Podľa zákona, APS, o ktoré nemal nikto záujem, majú lekári slúžiť povinne

 

,,Povinný nástup do služby tu bol už pred tým, nie vždy však bol spravodlivý. Často sa však stávalo, že lekár do služby z rôznych dôvodov nenastúpil. Najmä takýmto situáciám chceme na Žilinskej župe predísť a lekári by mali mať možnosť sa rozhodnúť, či chcú alebo nechcú slúžiť na pohotovosti,“ dodala Pekarčíková. Ďalším bonusom, ktorý Žilinská župa prináša vo svojich zdravotníckych zariadeniach  je, že v čase trvania APS bude otvorená aj župná lekáreň v blízkosti pohotovosti a pacient si bude môcť zadovážiť predpísané a doporučené lieky priamo v nemocnici a nebude tak musieť večer zháňať pohotovostnú lekáreň.

 

mapapohotovosti

 

Ambulantné pohotovostné služby v Žilinskom kraji od 1. júla 2018

 

 1. Čadca - dospelí,  deti a dorast: Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca
 2. Kysucké Nové Mesto - dospelí: V rokovaní
 3. Trstená - dospelí , deti a dorast: Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená
 4. Dolný Kubín - dospelí, deti a dorast: Dolnooravská Nemocnica S Poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín
 5. Námestovo - dospelí, deti a dorast: Oravská poliklinika Námestovo
 6. Liptovský Mikuláš - dospelí, deti a dorast: Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu
 7. Bytča - dospelí: V rokovaní
 8. Žilina - dospelí , deti a dorast: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
 9. Martin - dospelí: ZDRAVIE MARTIN s.r.o.
 10. Martin - deti a dorast: Univerzitná  nemocnica  Martin
 11. Ružomberok - dospelí: Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok
 12. Ružomberok - deti a dorast: NOSKO Health prevention, s. r. o.
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn