Reklama
štvrtok, 21 jún 2018 15:23

Tunel Višňové by mal byť prerazený v auguste Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Tunel Višňové by mal byť prerazený v auguste Tunel Višňové by mal byť prerazený v auguste Foto: Sita/Mindop

Višňové (21. júna 2018) – Z celkovej dĺžky diaľničného tunela Višňové je dnes prerazených viac ako 93 percent. Jeho úplne prerazenie sa očakáva v auguste, na čo dnes dôrazne apeloval minister dopravy a výstavby Arpád Érsek počas kontrolného dňa stavby D1 Lietavská Lúčka – Višňové - Dubná Skala. Minister skontroluje postup prác na kľúčovom úseku diaľnice opäť na  jeseň tohto roku.

„Tento úsek bol už pri mojom nástupe na post ministra problémový, a preto mu od začiatku venujem zvýšenú pozornosť. Dnes som dôrazne vyzval zhotoviteľa, aby dodržal augustový termín prerazenia tunela. V septembri si to prídem osobne skontrolovať. Takisto som uložil zhotoviteľovi úlohu, aby do 30 dní predložil aktualizovaný a záväzný harmonogram, ktorý budeme veľmi striktne kontrolovať,“ povedal na kontrolnom dni minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

 

 

Táto stavba bola od začiatku  problematická. Zhotoviteľ až na základe urgencie ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti zvýšil kapacity na stavbe a robí akceleračné opatrenia. Napriek tomu sa dnes javí zmluvný termín sprejazdnenia tunela do konca roku 2019 ako nereálny. Minister preto vyzval zhotoviteľa, aby urýchlil práce aj na križovatke potrebnej na napojenie predchádzajúceho úseku na cestnú sieť a aktualizoval harmonogram.

 

Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala je kľúčový pri južnom obchvate Žiliny

 

Jeho súčasťou bude aj vyše sedem kilometrov dlhý tunel Višňové. Podľa pôvodného harmonogramu mal byť prerazený už na konci predchádzajúceho roku, čo však zhotoviteľ nestihol a hrozí mu za to sankcia. Minister zároveň absolvoval kontrolný deň na stavbe D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec, kde postup prác komplikujú spory s rodinou odmietajúcou sa vysťahovať z vyvlastnených nehnuteľností. Na vysporiadaných úsekoch už zhotoviteľ realizuje prekládky inžinierskych sietí, zakladá piliere a mostné objekty. Na tomto úseku neočakávame meškanie. „Som rád, že výstavba napreduje a stavba, ktorú som podpísal medzi prvými, by mala byť odovzdaná načas. Verím, že táto rodina nebude robiť prieťahy a dôležitý diaľničný úsek budú užívať motoristi podľa plánov,“ dodal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn