štvrtok, 05 júl 2018 23:36

Dotyky a spojenia sú úspešne za nami Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Program: Dotyky a spojenia 2018 Program: Dotyky a spojenia 2018 Foto: Braňo Konečný

Máme za sebou týždeň divadelného festivalu Dotyky a spojenia, ktorý skončil v sobotu 23. júna. Tibor Kubička, PR Manažér SKD Martin, nám porozprával o tomto ročníku, výbere divadelných hier a o návštevníkoch.

„Výber inscenácií je na dramaturgickej rade, ktorá na ňom pracuje celý rok, resp. celú sezónu od apríla do apríla, je to výberové obdobie. Na tento ročník sme vybrali 31 inscenácií a zahrali sme za 6 dní 35 predstavení. Štyri z tých inscenácií sa hrali dvakrát a boli to Aero (Odivo Banská Bystrica), Červená čiapočka (Teatro Tatro Štúdio), Strachopudi Divadla Petra Mankoveckého a tiež Krotká, ktorú zahrali herci zo Slovenského národného divadla, za čo sme veľmi radi, že sa to už niekoľko rokov darí, aby sme uspokojili divácky záujem,“ vyjadril sa T. Kubička.

 

35 predstavení sa podarilo úspešne zahrať aj napriek nepriazni počasia

 

Od štvrtku sa vonkajšie produkcie presunuli do Strojára, ktorý sa celý naplnil. Či už to bol koncert Dana Heribana, detské predstavenia, alebo večerné, tanečné a záverečné predstavenie Art Music Orchestra a speváckeho zboru Lúčnice, ktoré predstavovali adekvátnu a veľkolepú bodku za festivalom. Počas festivalu si mohli diváci užiť divadlo aj v netradičných priestoroch. „Od tvorcov Divadla Petra Mankoveckého prišla požiadavka, že by chceli hrať v nejakých pivničných priestoroch, tak sme využili podzemný atómový kryt v OC Galéria, ktorá bola náš mediálny partner. Tak isto súhlasili, že v kryte môžeme zahrať predstavenie Strachopudi, ktoré sa hralo dvakrát. Kapacitne sa tam zmestilo zhruba 80 ľudí, ktorí si to veľmi pochvaľovali, pretože atmosféra inscenácie v réžii Mariána Amslera, mala mať trošku hororový nádych, čo sa aj podarilo,“ približuje PR manažér.

 

Nezvyčajným priestorom na divadlo bolo aj šapitó – Teatro Tatro. Organizátori festivalu sa snažili využívať priestor čo najviac. K dispozícii bolo veľké pódium, pre detské a pouličné divadlá bolo pripravené aj malé pódium, takže sa hralo naozaj všade. „To je účel festivalu, aby sme  divadlo vytiahli aj  von, a aby mesto Martin divadlom naozaj žilo. Cieľom je doniesť našim divákom také produkcie, ktoré by si bežne nepozreli, či už je to tanečné divadlo, koncerty či muzikály,“ referuje T. Kubička.

 

Pozrite si fotografie z festivalových dní

 

Pozitívne je, že sa organizátorom darí do pracovného programu pozvať do Martina hodnotiteľov aj zo zahraničia, napr. bola tu hodnotiteľka z Poľska, či hodnotiteľ z Čiech. „Je to vždy dobré, lebo pohľad je nestranný, čiže nemáme tu len kritikov, ktorí celú sezónu vnímajú slovenské divadlo, ale sú tu aj ľudia zvonku, čo je fajn,“ vyjadril sa T. Kubička. Detský program mal svoju vlastnú kritickú platformu, čiže organizátori nezabúdajú ani na tvorcov detského divadla. Po inscenáciách hlavného programu sa robila aj diskusia s hercami, do ktorého tento rok vybrala dramaturgická rada 13 inscenácií. Diváci tak mali možnosť ostať po predstavení a diskutovať s tvorcami, ktorí im tému viac priblížili. Odborná diskusia bola vždy na druhý deň po predstaveniach hlavného programu, ktorej sa zúčastnili už spomínaní kritici.

 

Akonáhle festival skončí, tak sa už pripravuje ďalší ročník, tentokrát jubilejný pätnásty, ktorý bude opäť niečím zaujímavý a špecifický. „Návštevnosť bola tento rok oproti minulému trošku menšia kvôli výpadku produkcií na námestí, ale vyše 8000 divákov je stále výborné číslo. V šiesty deň v sobotu sme teda festival ukončili a môžeme za divadlo povedať, že sme naozaj spokojní, že sa nám podarilo zahrať všetko, a že sme nič nemuseli rušiť. Držme si len palce, aby počasie na budúci rok vyšlo, pretože do Martina chceme doniesť opäť len to najlepšie, čo sa v slovenskom divadle za danú sezónu udeje“ dodal na záver T. Kubička.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.